خال‌مؤمن سفراف، از پیوندان پرزیدنت رحمان، کشته شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خال‌مؤمن سفراف در نزدیکی خانه‌اش هدف حمله افراد نامعلوم قرار گرفته است

در یک سوءقصد در شهر دوشنبه خالمؤمن سفراف، رئیس کارخانه دولتی "خاجگی جنگل و شکار" وابسته به کمیته حفظ محیط زیست تاجیکستان، کشته شده است.

طبق اطلاع منابع رسمی، این حادثه شب گذشته، ۱۳ ژوئن، در محله موسوم به "اوتواکزال" شهر دوشنبه رخ داده است. افراد ناشناس به آقای سفراف چند گلوله شلیک کرده و از جای حادثه ناپدید شده‌اند.

طبق اطلاع منابع آگاه، خال‌مؤمن سفراف در جای حادثه کشته شده است. نیروهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان مشغول تحقیق این حادثه می‌باشند.

طبق اطلاع رسیده، خال‌مؤمن سفراف که ۵۷ سال داشته و زاده ناحیه واسع ولایت ختلان بود، شوهر خواهر بزرگ پرزیدنت رحمان است.

وزارت امور داخلی تاجیکستان با پخش این خبر در سایت خود آورده است: "شخصان نامعلوم... خال‌مؤمن سفراف را توسط تپانچه "ماکارف" از قسمت روی، قفس سینه و شکم زخمی نموده، از جای حادثه غیب می‌زنند. جبردیده در نتیجه برداشتن جراحت وزنین جسمانی در جای حادثه هلاک می‌گردد."

این سایت همچنین خبر داده است که با دستور وزیر امور داخله، یک گروه بازرسی فوری برای تحقیق این حادثه تأسیس داده شده است.

وزارت کشور می‌گوید: "شخصانی که در آشکار و دستگیر نمودن جنایتکاران کمک و مساعدت می‌کنند، مبلغ کلان پولی به عنوان جایزه دریافت خواهند کرد."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جمعه‌خان، همسایه خالمؤمن سفراف، می‌گوید که کسی صدای شلیک گلوله را نشنیده است

برخی از رسانه‌ها ادعا کرده‌اند که نیروهای انتظامی و امنیتی تاجیکستان به نحوه "پرزوری" خدمت گذرانده شده‌اند. ولی مشاهده‌ها حاکیست که در خیابان‌های دوشنبه تعداد مأموران انتظامی افزایش نیافته است.

از سوی دیگر، پرزیدنت رحمان در سفری سه‌روزه در ولایت سغد به سر می‌برد. انتظار می‌رود آقای رحمان روز پنج‌شنبه‌ ۱۴ ژوئن در مرحله نهایی تمرینات نظامی کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای شرکت کند.

ضمناً، در جاده‌ای در محل حادثه، در خیابان سینا ۴۲، آثار خون فرد مقتول دیده می‌شود. در اطراف آپارتمانی پنج طبقه در این محل تعدادی از مأموران انتظامی و امنیتی مشاهده می‌شدند.

شاهدان عینی می‌گویند که حادثه شب دیروز، بعد از ساعت ۲۱:۲۰ رخ داده است.

جمعه خان، جوانی که همسایه سفراف است، می‌گوید که وی شب‌هنگام از سوی خیابان مرکزی به سمت منزلش می‌آمده و نفری به او خبر داده است که کسی را در آن جا به قتل رسانده‌اند.

وی گفت: "وقتی نزدیک آمدم، دیدم که همسایه‌امان، اکه‌ (آقا) خال‌مؤمن، آغشته خون در زمین خوابیده است. هرچند تاریک شده بود، ولی دیده می‌شد که از سرش تیر زده‌اند. پسرش آن جا رسید و داد و فریاد برداشت. سپس، پلیس‌ها آمدند و اطراف را احاطه کردند."

به گفته وی، همسایه‌‌ها صدای شلیک تیر را نشنیده‌اند و به این دلیل حدس زده می‌شود که افراد حمله‌گر از تفنگ دستی یا تپانچه دارای وسیلة فرونشاننده صدا استفاده کرده‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مأموران یکی از خودروهای آقای سفراف را مهر زده‌اند

به گفته جمعه خان، آقای سفراف هنگام بازگشت از مسجد که آن جا نماز خفتن را ادا کرده بود، هدف گلوله قرار گرفته است. ظاهراً حادثه در فاصله تقریباً سی متر دورتر از منزلش رخ داده است.

جمعه خان می‌گوید که خانواده آقای سفراف "هرچند ثروتمند، ولی خیلی خاکسار بوده‌اند. اکه‌ خالمؤمن با همه معامله (برخورد) خوب داشت. چهار نفر از فرزندانش نیز هرگز از ثروت خود غروری نداشتند."

گفته می‌شود که صبح روز پنج‌شنبه‌ پیکر آقای سفراف به زادگاهش منتقل شده است.

ضمناً، خالمؤمن سفراف از چهره‌های چندان مطرحی در جامعه تاجیکستان محسوب نمی‌شد. تا حال حتی در باره خواهر بزرگ‌تر پرزیدنت رحمان نیز اطلاعی پخش نشده بود.

ولی اسامی پیوندان دیگر رئیس جمهوری تاجیکستان، نظیر برادر آقای رحمان، پسران و دخترانش، دامادهایش، برادرزن و خانواده دامادها و عروسش در رسانه‌های گروهی زیاد مطرح می‌شوند.