سازمان ملل متحد: طرف‌های درگیر در سوریه اراده‌ای برای صلح ندارند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

رئیس هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه اعلام کرده است که به نظر می‌رسد در هیچ‌یک از طرف‌های درگیر در این کشور برای اطمینان یافتن از روند صلح‌آمیز انتقال قدرت "اراده‌ای وجود ندارد."

ژنرال رابرت مود گفته است که با شدت یافتن خشونت‌ها در ۱۰ روز گذشته، نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد تلفاتی را متحمل شده‌اند و فعالیت هیات ناظران سازمان ملل متحد هم غیرممکن شده است.

آقای مود اضافه کرد که ناظران غیرمسلح سازمان ملل متحد که زیر نظر او فعالیت می‌کنند، با "خطر و تهدیداتی قابل توجه" روبه‌رو شده‌اند.

او همچنین گفت که هر دو طرف درگیر در سوریه به دنبال کسب موفقیت‌های نظامی بوده‌اند.

مخالفان دولت سوریه گفته‌اند که نیروهای ارتش دوباره مناطقی را که تحت کنترل مخالفان بشار اسد است، زیر آتش گرفته‌اند.

گزارش شده است که در حمله‌هایی که به دیرالزور، حلب و مناطق حومه‌ای دمشق انجام شد، دست‌کم ۸۴ نفر که ۴۸ نفرشان غیرنظامی بودند، در درگیری‌های روز پنجشنبه کشته شده‌اند.

'ناظران در خطرند'

ژنرال مود امروز جمعه، ۱۵ ژوئن، در کنفرانسی مطبوعاتی در دمشق گفت که در زمان آغاز فعالیت‌های هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه از روز ۲۹ آوریل، آرامشی نسبی برقرار شد که "ناشی از اراده" دو طرف، یعنی نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد برای کاستن از خشونت‌ها بود.

با این حال، او هشدار داد که در ۱۰ روز گذشته خشونت‌ها شدت یافته است و اضافه کرد که این شدت یافتن خشونت‌ها به طور ارادی از سوی دو طرف رخ داده و باعث شده است که ناظران سازمان ملل متحد هم با خطر روبه‌رو شوند.

او گفت: شدت یافتن خشونت‌ها در شرایط کنونی، توان ما را در نظارت، تشخیص و گزارش (آنچه در سوریه رخ می‌دهد) و نیز مشارکت در روند مذاکرات و پروژه‌های مربوط به برقراری ثبات محدود می‌کند."

ژنرال مود یادآور شد که هر دو طرف درگیر در سوریه طرح صلح شش ماده‌ای پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب را پذیرفته‌اند و برقراری آتش‌بس یکی از مفاد این طرح صلح بوده است.

او دوباره از تمام طرف‌های درگیر خواست تا به این طرح وفادار باشند و گفت که این طرح صلح هنوز می‌تواند در یافتن راه‌حلی صلح‌آمیز (برای سوریه) موثر باشد.

مطالب مرتبط