ولیعهد عربستان سعودی درگذشت

امیر نایف، ولیعهد عربستان سعودی حق نشر عکس AFP
Image caption امیر نایف به دنبال مرگ شاهزاده سلطان عبدالعزیز در اکتبر سال ۲۰۱۱ به عنوان ولیعهد جدید عربستان معرفی شد

امیر نایف، ولیعهد عربستان سعودی در سن ۷۸ سالگی بر اثر حمله قلبی درگذشت.

امیر نایف، برادر ناتنی ملک عبدالله پادشاه کنونی عربستان سعودی بود و به مدت سی و هفت سال مقام وزارت کشور را نیز به عهده داشت.

دربار سعودی اعلام کرده که قرار است فردا پس از نماز مغرب، بر جنازه امیر نایف در کنار خانه کعبه نماز خوانده شود.

رسانه‌های دولتی عربستان گفته‌اند که امیر نایف در "خارج از این کشور" درگذشته است.

او ماه پیش برای گذراندن تعطیلات و انجام معاینات پزشکی از کشور خارج شد.

معاون وزیر کشور عربستان روز سوم ژوئن گفته بود که ولیعهد این کشور از سلامت خوبی برخوردار است و "به زودی" به عربستان باز می‌گردد.

امیر نایف پسر بیست و سوم ملک عبدالعزیز، بنیانگذار عربستان سعودی بود و از بیست و هفتم اکتبر (ششم آبان) سال گذشته، پنج روز پس از مرگ برادر تنی‌اش، امیر سلطان، به مقام ولیعهدی منصوب شده بود.

امیر نایف تحصیلات خود را در مدرسه دربار سلطنتی به پایان رساند و به حکم پدرش، فرماندار منطقه ریاض شد و پس از آنکه هجده سال در این سمت باقی ماند، معاون وزیر کشور و چهار سال بعد، وزیر کشور شد و تا پایان عمر در این مقام باقی ماند.

امیر نایف به عنوان مسئول امنیت عربستان سعودی، از پرنفوذترین مقامات این کشور و منطقه خاورمیانه بود، به ویژه پس از حادثه یازدهم سپتامبر که عربستان سعودی در کنار آمریکا، در خط مقدم "جنگ با تروریسم" قرار گرفت، بر اهمیت امیر نایف، بیش از پیش افزوده شد.

او همچنین به محافظه کاری و مخالفت با اصلاحات سیاسی و اجتماعی در کشورش شهرت داشت، همواره با انتخابات و تشکیل مجلس قانونگذاری انتخابی و همچنین اعطای حقوق سیاسی و اجتماعی به زنان مخالفت می ورزید.

امیر نایف سه بار ازدواج کرد که ازدواج اول و سوم او به جدایی انجامید، از او شش دختر و چهار پسر باقی مانده است

وضعیت سلامتی پادشاه سعودی و شاهزاده‌هایی که احتمالا پس از او وارث تاج و تخت می‌شوند نه تنها برای سعودی‌ها بلکه برای تمام دنیا حائز اهمیت است.

عربستان سعودی یکی از بزرگ‌ترین تولید کنند‌گان نفت است و کنترل بیش از یک پنجم منابع نفت ‌خام دنیا را در اختیار دارد.

انتظار می‌رود امیر سلمان، برادر جوان‌تر و تنی امیر نایف که وزیر دفاع عربستان است، به عنوان ولیعهد جدید عربستان معرفی شود. امیر سلمان همچنین فرمانداری ریاض را بر عهده دارد.

مطالب مرتبط