مصری‌ها جانشین حسنی مبارک را انتخاب می‌کنند

انتخابات مصر حق نشر عکس AFP

رأی‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر از صبح امروز شنبه، ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) آغاز شده است. این انتخابات برای دو روز برگزار خواهد شد.

احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق مصر و محمد مرسی، رهبر حزب آزادی و عدالت وابسته به گروه اسلامگرای اخوان‌المسلمین دو نامزد حاضر در رقابت‌های این انتخابات هستند و انتظار می‌رود که رقابت نزدیکی با هم داشته باشند.

این دو نفر در مرحله اول انتخابات ریاست‌جمهوری مصر بیشترین شمار آراء را به دست آوردند.

این در حالی است که شورای نظامی حاکم بر مصر امروز رسما انحلال مجلس سفلی را تائید کرد.

سامی مهران از مقامات ارشد مجلس مصر در گفت و گو با بی بی سی دریافت نامه در این خصوص از شورای نظامی حاکم را تائید کرده است.

اخوان المسلمین انحلال مجلس را محکوم کرده و آن را غیر قانونی خوانده است.

حزب عدالت و آزادی اخوان المسلمین خواهان آن شده که مردم مصر از انقلاب خود دفاع کنند.

شورای نظامی حاکم بر مصر اعلام کرده است که با مشخص شدن نتیجه، قدرت را به برنده انتخابات واگذار خواهد کرد، هرچند خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که در شرایط کنونی، تحقق چنین وعده‌ای چندان قطعی به نظر نمی‌رسد.

با این حال، زمینه‌سازی برای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در مصر با تصمیم دادگاه عالی قانون اساسی برای منحل کردن مجلس سفلی (مجلس شعب) خدشه‌دار شده است.

روز پنجشنبه گذشته، هیاتی از قضات که در دوره حکومت حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر منصوب شده‌اند، اعلام کردند قانونی که اولین انتخابات دموکراتیک مصر بر مبنای آن برگزار شده است، برخلاف قانون اساسی است.

طبق مقررات انتخاباتی مصر، دو سوم کرسی‌های پارلمان باید بر اساس فهرست حزبی، به نامزدهای احزاب تعلق گیرد و رقابت برای به دست آوردن کرسی‌های باقی‌مانده، بین نامزدهای مستقل و غیرحزبی انجام می‌شود.

دادگاه قانون اساسی مصر اعلام کرده است که تعدادی از احزاب در انتخابات پارلمانی، علاوه بر معرفی نامزدهایی برای فهرست حزبی، نامزدهایی را هم به عنوان نامزدهای مستقل وارد رقابت‌های انتخاباتی کرده‌اند.

به این ترتیب، هر فردی که برنده انتخابات ریاست‌جمهوری شود، می‌تواند فعالیتش را بدون نظارت مجلس و نیز بدون قانون اساسی دائمی که وظایفش در آن تعریف شده باشد، آغاز کند. چون هیات یکصد نفره‌ای هم که اوایل هفته گذشته از سوی نمایندگان پارلمان مصر مسئول تهیه پیش‌نویس قانون اساسی جدید شده بود، ممکن است منحل شود.

فعالان سیاسی اسلامگرا، لیبرال و صاحبنظران، حکم انحلال مجلس سفلی در مصر را محکوم کرده و آن را یک "کودتا" خوانده‌اند. آنها از این که نظامیان حاکم بر مصر قوه مقننه را دوباره در دست بگیرند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

شش حزب و جنبش فعال در مصر در بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند که "مجموعه اقدامات نشان می‌دهد که شورای عالی نظامیان به دنبال بازگرداندن رژیم قبلی است و انتخابات ریاست‌جمهوری تنها یک نمایش است."

در این بیانیه همچنین از آقای مرسی خواسته شد تا از حضور در رقابت‌ها کنار بکشد.

دادگاه عالی قانون اساسی مصر قانونی را هم که مقامات ارشد در دوره حکومت حسنی مبارک را از فعالیت‌های سیاسی از جمله نامزد شدن برای انتخابات ریاست‌جمهوری منع می‌کرد، برخلاف قانون اساسی تشخیص داده است.

این قانون که می‌توانست شامل حال احمد شفیق، یکی از نامزدهای اصلی انتخابات کنونی مصر شود، پیش از برگزاری دور اول انتخابات ریاست‌جمهوری، از سوی پارلمان این کشور تصویب شده بود.

آقای شفیق از فرماندهان عالی‌رتبه نیروی هوایی مصر بوده و برای نزدیک به شش سال در هیات دولت حسنی مبارک، به عنوان وزیر هوانوردی فعالیت کرده است.

او در جریان اعتراضات ضددولتی در مصر که به برکناری حسنی مبارک منجر شد، در اواخر ژانویه سال گذشته و کمتر از دو هفته قبل از کناره‌گیری آقای مبارک، به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد و این سمت را برای نزدیک به یک ماه در اختیار داشت.

محمد مرسی، رقیب آقای شفیق در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر دیروز جمعه، ۱۵ ژوئن، گفت که رأی دادگاه قانون اساسی برای انحلال مجلس سفلی و تایید رقیب انتخاباتی خود را می‌پذیرد اما هشدار داد که اگر انتخابات ریاست‌جمهوری به شکلی منصفانه برگزار نشود، در مصر "انقلاب دوم رخ خواهد داد."

مطالب مرتبط