فعالیت مجدد دو نیروگاه‌ هسته‌ای ژاپن

حق نشر عکس AP
Image caption نخست وزیر ژاپن با اشاره به کمبود برق در فصل تابستان ، حمایت خود را از آغاز به کار مجدد این دو نیروگاه اعلام کرده است

ژاپن اعلام کرده که قصد دارد دو رآکتور هسته ای خود را در ماه آینده راه‌اندازی کند. این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که سال گذشته و به دنبال بحران در نیروگاه هسته ای فوکوشیما، تمامی ۵۰ رآکتور این کشور فعالیت هایشان را متوقف کردند.

از زمان زمین‌لرزه و سونامی مهیب ژاپن در مارس سال ۲۰۱۱ میلادی، ساکنان مناطقی از ژاپن که میزبان نیروگاه‌های هسته‌ای هستند، خواهان توقف کامل فعالیت آنها شدند.

یوشیهیکو نودا، نخست وزیر ژاپن با اشاره به کمبود برق در فصل تابستان، حمایت خود را از آغاز به کار مجدد این دو نیروگاه اعلام کرده است.

اما مخالفت گسترده با بازگشایی نیروگاه‌های هسته ای همچنان در ژاپن ادامه دارد.

تمامی ۵۰ نیروگاه هسته‌ای ژاپن پس از بحران در نیروگاه فوکوشیما، برای تعمیرات سالانه فعالیت هایشان را متوقف کردند.

تا قبل از زمین‌لرزه و سونامی ژاپن ، ۳۰ درصد برق مصرفی این کشور با انرژی هسته‌ای تامین می‌شد، اما با تعطیل تدریجی نیروگاه‌های هسته‌ای در یک سال گذشته، این کشور ناچار شده است برای تامین انرژی مورد نیاز، میزان واردات گاز طبیعی مایع و نفت خام را افزایش دهد.

دولت ژاپن توانست با حجم چشمگیر واردات منابع انرژی در یک سال گذشته، مانع وقوع خاموشی در کشور شود، هرچند قیمت برق، به‌ویژه برای بخش صنعت، افزایش چشمگیری داشت.

مطالب مرتبط