تلاش حزب طرفدار طرح نجات مالی در یونان برای تشکیل دولت ائتلافی

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتخابات یونان برای دومین بار در شش هفته اخیر برگزار می شود

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی یونان نشان می‌دهد که حزب راست‌میانه "دموکراسی‌نو" احتمالا با اختلافی اندک بر رقیب چپگرای خود، سیریزا، پیروز می‌شود.

۴۰ درصد آرای انتخابات شمرده شده و بر اساس نتایج رسمی اعلام شده، حزب "دموکراسی نو" ۳۰.۵ درصد آرا (۱۳۱ کرسی پارلمان)، سیریزا ۲۶ درصد آرا (۶۹ کرسی) و حزب پوسوک ۱۲.۹ درصد آرا (۳۴ کرسی) را به دست آورده اند.

رهبر حزب "دموکراسی نو" که از طرح نجات مالی برای یونان حمایت می کند می گوید خواهان تشکیل ائتلاف در اسرع وقت است.

آنتونیس ساماراس گفت یونانی ها به باقی ماندن در حوزه یورو رای داده اند و خواستار "دولت نجات ملی" شد.

آلکسیس سیپراس، رهبرحزب سیریزا، که با طرح نجات مالی مخالف است و با اختلاف کم دوم است گفت قبول دارد که آقای ساماراس باید پیش از دیگران برای تشکیل ائتلاف بکوشد.

آینده یونان در حوزه یورو به گفتگوهای مربوط به دولت ائتلافی بستگی خواهد داشت.

اگر نتایج نهایی همینطور بماند، حزب "دموکراسی نو" می تواند با حزب پوسوک که حامی طرح نجات اتحادیه اروپا که مستلزم اقدامات ریاضتی است، دولت ائتلافی تشکیل دهد.

اجرای طرح‌های ریاضت اقتصادی که از شروط اعطای کمک‌های مالی بین‌المللی به یونان بوده‌اند، محور اصلی فعالیت‌های تبلیغی احزاب حاضر در رقابت‌های انتخاباتی بوده است.

حزب چپگرای سیریزا و حزب راست میانه "دموکراسی نو" در دو قطب اصلی بحث‌ها درباره اجرای این طرح‌ها قرار دارند.

آلکسیس سیپراس، رهبرحزب سیریزا، گفته بود که حزب او در صورت پیروزی راه را برای فردایی بهتر باز خواهد کرد، فردایی که در آن مردم یونان متحد و با افتخار عضوی برابر در اتحادیه اروپا خواهد بود.

در همین حال آنتونیس ساماراس، رهبر حزب دموکراسی نو وعده دورانی جدید برای یونان را داده و گفته بود که حزب سیریزا، در صورت پیروزی عضویت یونان را حوزه یورو به مخاطره خواهد انداخت.

رهبران اتحادیه اروپا گفته‌اند که خودداری یونان از اجرای طرح‌های ریاضتی می‌تواند به خروج این کشور از حوزه یورو منجر شود.

انتخابات یونان برای دومین‌بار در شش هفته اخیر برگزار می‌شود.

پس از برگزاری انتخابات پیشین در ماه مه، تلاش احزاب پیروز برای تشکیل دولت ائتلافی بی‌نتیجه ماند و رئیس‌جمهور این کشور فرمان برگزاری انتخابات جدید را در روز ۱۷ ژوئن صادر کرد.

نتیجه انتخابات امروز یونان در سراسر جهان دنبال می‌شود و این نگرانی وجود دارد که در صورت خروج یونان از حوزه یورو، مشکلات مالی به دیگر کشورهای عضو حوزه یورو منتقل شود و در نهایت تاثیری منفی بر روند رشد اقتصاد جهانی بگذارد.

دولت یونان در ازای دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی در دو سال گذشته متعهد شد که اقدامات اقتصادی ریاضتی سختگیرانه‌ای را در پیش بگیرد.

اولین بسته مالی اهدایی به یونان ۱۱۰ میلیارد یورو بود که در سال ۲۰۱۰ میلادی به این کشور داده شد و یک سال بعد، یونان بسته مالی دوم را که ۱۳۰ میلیارد یورو ارزش داشت، دریافت کرد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای که بعد از ظهر یکشنبه صادر شد اظهار امیدواری کرد که این انتخابات به سرعت به تشکیل دولتی تازه منجر شود که بتواند از پس چالش های اقتصادی که مردم یونان با آن مواجه هستند برآید.

او گفت به اعتقاد دولت آمریکا به نفع همه است که یونان بخشی از یورو باقی بماند.

هشدار بروکسل

بسیاری از مردم یونان از شروطی که با اعطای کمک‌های مالی همراه بودند، ناراضی هستند. این کمک‌ها مانع ورشکستگی اقتصاد یونان شد، ولی یکی از احزاب مخالف اجرای این طرح‌های اقتصادی وعده داده است که در صورت پیروزی، یکبار دیگر درباره این شروط وارد گفت‌وگو خواهد شد.

با این حال، آلمان که قوی‌ترین اقتصاد حوزه یورو را دارد، تاکید کرده است که یونان همانند دیگر کشورهای عضو حوزه یورو که کمک‌های مالی بین‌المللی دریافت کرده‌اند، باید از شروط اعطای این کمک‌ها تبعیت کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان یک روز پیش از برگزاری انتخابات یونان گفت: "اهمیت بسیار زیادی دارد که انتخابات فردا در یونان به نتیجه‌ای منجر شود که براساس آن، تشکیل‌دهندگان دولت (آتی) بگویند: بله. می‌خواهیم به تعهداتمان عمل کنیم."

خانم مرکل و دیگر رهبران اروپایی فردا (دوشنبه، ۱۸ ژوئن) در نشست گروه ۲۰ در مکزیک شرکت خواهند کرد. انتظار می‌رود بحران مالی حوزه یورو و نتایج انتخابات یونان محورهای اصلی مذاکرات گروه ۲۰ باشد.

مطالب مرتبط