مخالفان دولت سوریه: شورای امنیت اجرای طرح صلح عنان را اجباری کند

حق نشر عکس AP
Image caption یکی از پیکارجویان ارتش آزاد سوریه در جریان درگیری‌ها در نزدیکی شهر ادلب

در آستانه نشست اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی وضعیت سوریه، مخالفان بشار اسد خواهان اقدام سریع‌تر این شورا برای اجرایی شدن طرح صلح پیشنهادی کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه شده‌اند.

شورای ملی سوریه، از گروه‌های اصلی مخالف دولت، از اعضای شورای امنیت خواسته است تا طرح صلح پیشنهادی آقای عنان را در چارچوب فصل هفت منشور سازمان ملل متحد اجرایی کنند.

طبق فصل هفت منشور سازمان ملل متحد، در صورت تهدید صلح جهانی، شورای امنیت می‌تواند از مرحله توصیه به کشورها فراتر رود و تمهیداتی جدی از جمله محدودیت‌های سختگیرانه اقتصادی و یا استفاده از نیروهای مسلح برای حفظ یا بازگرداندن صلح و امنیت جهانی در پیش بگیرد.

پیش از این وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود که از اعضای شورای امنیت خواهد خواست تا اجرای طرح صلح پیشنهادی آقای عنان را در چارچوب فصل هفت منشور اجباری کنند.

ژنرال رابرت مود، رئیس هیات ناظران سازمان ملل متحد روز شنبه ۱۶ ژوئن اعلام کرد که به دلیل شدت گرفتن درگیری‌ها بین نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد، فعالیت‌های این هیات در سوریه به حالت تعلیق در می‌آید.

او قبلا گفته بود که به نظر می‌رسد دولت سوریه و مخالفانش "هیچ اراده‌ای" برای پایان دادن به درگیری‌ها و برقراری صلح ندارند.

قرار است ژنرال مود روز سه‌شنبه آینده (پس‌فردا) گزارشی از عملکرد هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه را به پنج عضو دائم شورای امنیت ارائه کند.

شورای ملی سوریه با انتقاد از تعلیق فعالیت هیات ناظران سازمان ملل متحد گفته است که این اقدام، مردم سوریه را از اندک مصونیتی که داشتند، محروم می‌کند.

ادامه خشونت‌ها

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان دولت: حمص تحت محاصره نیروهای ارتش سوریه است

یک روز بعد از اعلام تعلیق فعالیت هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه، خشونت‌ها در این کشور همچنان ادامه دارد و مخالفان دولت گفته‌اند که روز گذشته بیش از ۷۰ نفر در درگیری‌هایی در مناطق مختلف سوریه کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، صدای تیراندازی و بمباران تقریبا در تمام مناطق سوریه شنیده می‌شد، اما خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که به نظر می‌رسد بیشتر درگیری‌ها در اطراف دمشق، پایتخت سوریه، متمرکز بوده است.

به دنبال اعلام تعلیق فعالیت ناظران سازمان ملل متحد، دولت آمریکا اعلام کرد که در حال رایزنی با کشورها در زمینه اقدامات بعدی در سوریه است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم گفته است که این تعلیق، کارایی هیات ناظران را زیر سوال می‌برد.

آقای هیگ در یک بیانیه، دولت بشار اسد را به بدتر کردن شرایط در سوریه متهم کرد.

مخالفان دولت گزارش داده‌اند که بدترین خشونت‌های روز گذشته در مناطق حومه‌ای دمشق رخ داده است.

شورای ملی سوریه که از مخالفان دولت تشکیل شده، نسبت به وقوع کشتار در شهر حمص هشدار داده است. بر اساس اعلام این گروه، ۳۰ هزار نفر از نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان طرفدار دولت، حمص را در محاصره دارند.

فعالیت رسانه‌های خارجی در سوریه به شدت محدود شده است و تایید گزارش‌ها درباره تعداد کشته‌شدگان و وضعیت در مناطق مختلف سوریه به دشواری امکان‌پذیر است.

نشست اعضای دائمی

تامی ویتور، از سخنگویان کاخ سفید، از دولت سوریه خواسته است که طرح صلح شش ماده‌ای کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه را اجرا کند.

او گفت: "در این مقطع بحرانی، درباره گام‌های آتی برای انتقال قدرت سیاسی در سوریه طبق قطعنامه‌های شورای امنیت، با شرکای بین‌المللی خود رایزنی می‌کنیم."

سخنگوی اتحادیه عرب هم به بی‌بی‌سی گفت که تعلیق فعالیت‌های هیات ناظران سازمان ملل متحد موقتی است و فعالیت این هیات تنها توسط سازمان ملل متحد و با مشورت اتحادیه عرب قابل لغو شدن است.

هیات ناظران سازمان ملل متحد که ۲۹۸ عضو نظامی و ۱۱۲ عضو غیرنظامی دارد، برای نظارت بر روند اجرای طرح صلح پیشنهادی آقای عنان به سوریه اعزام شده‌اند. برقراری آتش‌بس یکی از مفاد این طرح است.

مطالب مرتبط