حضور مصری‌ها در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد مرسی، نامزد مورد حمایت اخوان المسلمین، با تلطیف دیدگاههای مذهبی اش در تلاش است تا آرای اقلیت ها و لیبرال ها راهم به خود جلب کند

دومین روز رای گیری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری مصر امروز (یکشنبه ۱۷ ژوئن) ۲۲ خرداد در جریان است.

رای دهندگان مصری باید بین احمد شفیق، نخست وزیر سابق مصر و محمد مرسی، کاندیدای مورد حمایت گروه اسلامگرای اخوان المسلمین یکی را برای پست ریاست جمهوری انتخاب کنند.

این دو در مرحله اول انتخابات ریاست جمهوری بیشترین آرا را به دست آوردند.

به گفته ناظران، انحلال مجلس سفلی (مجلس شعب) در روز پنج شنبه گذشته توسط دادگاه عالی قانون اساسی این مرحله از انتخابات را تحت تاثیر قرار داده است.

محمد مرسی یکی از دو نامزد اصلی ریاست جمهوری، انحلال مجلس سفلی را اقدامی مغایر قانون و "کودتایی علیه دموکراسی" عنوان کرده است.

به گفته خبرنگاران برای بسیاری از مردم مصر، که ماهها شاهد نا آرامی های سیاسی در کشور هستند شعارهای تبلیغاتی احمد شفیق، آخرین نخست وزیر دوران حسنی مبارک، که بر ایجاد ثبات و برقراری نظم و قانون تاکید کرده، می تواند جذاب باشد.

اما منتقدان آقای شفیق او را کاندیدایی فاقد صلاحیت و سمبلی از دوران اقتدار حسنی مبارک می دانند.

آقای شفیق از فرماندهان عالی‌رتبه نیروی هوایی مصر بوده و برای نزدیک به شش سال در هیات دولت حسنی مبارک، به عنوان وزیر هوانوردی فعالیت کرده است.

او در جریان اعتراضات ضددولتی در مصر که به برکناری حسنی مبارک منجر شد، در اواخر ژانویه سال گذشته و کمتر از دو هفته قبل از کناره‌گیری آقای مبارک، به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شد و این سمت را برای نزدیک به یک ماه در اختیار داشت.

این در حالی است که محمد مرسی، خود را فردی انقلابی و بخشی از جنبشی می داند که باعث سرنگونی رژیم حسنی مبارک شد.

آقای مرسی در فعالیت های تبلیغاتی اش بر ایجاد اصلاحات سیاسی و اقتصادی تاکید کرده است.

او همچنین با تلطیف دیدگاههای مذهبی اش در تلاش است تا آرای اقلیت ها و لیبرال ها را هم به خود جلب کند.

جان لاین، خبرنگار بی بی سی می گوید که این دور از انتخابات در مقایسه با دور اول با استقبال کمتری روبرو شده است و حتی برخی خواستار تحریم انتخابات و یا ریختن آرای سفید به صندوق ها شده اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، عدم حضور جوانان به ویژه در روز گذشته در حوزه های رای گیری کاملا مشهود بود.

انتظار می رود که شورای نظامی حاکم بر مصر با مشخص شدن نتیجه انتخابات، قدرت را به فرد برنده واگذار کند، هرچند خبرنگار بی‌بی‌سی در قاهره می‌گوید که در شرایط کنونی، تحقق چنین وعده‌ای قطعی به نظر نمی‌رسد.

نتیجه نهایی انتخابات امروز قرار است تا روز پنجشنبه ۲۱ ژوئن توسط کمیسیون عالی انتخابات ریاست جموری مصر اعلام شود، اما انتظار می رود که نتیجه خیلی زودتر معلوم شود.

شورای نظامی قول داده است که تا روز ۳۰ ژوئن قدرت را به رئیس جمهور منتخب منتقل کند.

مطالب مرتبط