حزب اولاند برنده اکثریت کرسی ها در پارلمان فرانسه

حق نشر عکس AFP
Image caption حزب اولاند به موفقیت قابل توجهی دست یافته است

حزب سوسیالیست فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه برنده کرسی های کافی در انتخابات پارلمانی این کشور برای تشکیل یک اکثریت مطلق شده است.

نتایج نهایی هنوز اعلام نشده است اما کسب ۳۱۳ تا ۳۱۵ کرسی از ۵۷۷ کرسی پارلمانی از طرف حزب سوسیالیست قطعی به نظر می رسد.

در مقابل بنابه تخمین ها سهم حزب راست میانه "یو ام پی" که نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری سابق عضو آن بود از ۳۰۴ کرسی به ۲۱۴ کرسی افت می کند.

این نتایج شرایط بسیار مساعدی را برای برنامه افزایش مالیات و صرف هزینه های بیشتر از سوی رئیس جمهوری فرانسه مهیا می کند.

این نتایج بدان معنی است که سوسیالیست ها مجبور نخواهند بود برای پیش بردن برنامه هایشان برای استخدام کارمندان بیشتر توسط دولت و دور شدن از تاکید بر برنامه های ریاضتی که بخشی از طرح های مالی اتحادیه اروپاست، به حزب سبز یا چپ های افراطی تکیه کنند.

رای گیری روز یکشنبه دومین دور انتخابات دو مرحله ای پارلمانی بود و مشارکت در آن ۵۵.۹ درصد بود. پس از دور اول انتخابات، نتایج ۳۶ کرسی از مجموع ۵۷۷ کرسی قطعی شده بود که سوسیالیست ها و متحدان آنها ۲۵ کرسی را از آن خود کرده بودند.

کریستیان فریزر خبرنگار بی بی سی در پاریس می گوید که حزب "یو ام پی" نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری سابق که اکنون رهبری ندارد روز بدی داشت.

آقای اولاند گفته است که اولویت های او علاوه بر تلاش برای مرمت اقتصاد حوزه یورو، عقب انداختن برنامه توازن بودجه تا سال ۲۰۱۷، افزایش درآمد بر مالیات و استخدام ۶۰ هزار آموزگار تازه است.

سنای فرانسه پیش از این در کنترل سوسیالیست ها و متحدان آنها بود.

مطالب مرتبط