سازمان ملل: شهروندان به دام افتاده سوری باید تخلیه شوند

سوریه حق نشر عکس AP
Image caption رئیس هیات ناظران سازمان ملل از طرفهای درگیر در سوریه خواسته تا به زنان، کودکان، افراد مسن و مجروحان اجازه خروج دهند

رئیس هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه از دو طرف درگیر خواست تا به زنان، کودکان ،افراد مسن و مجروحان در مناطق بحرانی اجازه خروج دهند.

ژنرال رابرت مود همچنین تاکید کرد که "تلاش برای خروج شهروندان" از شهر محاصر شده حمص در طول دو هفته گذشته موفقیت آمیز نبوده است.

شهر حمص بارها مورد حمله و گلوله باران نیروهای دولتی سوریه قرار گرفته است.

هیات نظارت بر حقوق بشر سوریه در بریتانیا می گوید که بیش از هزار خانواده در تلاش برای خروج از این شهر هستند.

این هیات گفته است که دست کم یک نفر در خشونت‌های روز یکشنبه در شهر حمص کشته شده و بنابر گزارش‌ها دست کم ۱۰ نفر دیگر نیز در دیگر مناطق این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

هشدار در مورد کشتار دسته جمعی

ژنرال رابرت مود، رئیس هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که دو طرف درگیر یعنی ارتش و مخالفان دولت "باید در موضع خود بازنگری کنند و به زنان، کودکان، افراد مسن و مجروحان بدون هیچ پیش شرطی و با ضمانت سلامت آنها اجازه دهند که منطقه درگیری را ترک کنند."

او افزود: "این اراده مستلزم این است که دو طرف درگیر، به حقوق مردم سوریه احترام بگذراند".

این سخنان آقای مود یک روز پس از آن مطرح شد که او گفت که به دلیل شدت گرفتن درگیری‌ها بین نیروهای دولتی و مخالفان بشار اسد، فعالیت‌های این هیات در سوریه به حالت تعلیق در می‌آید.

هیات ناظران سازمان ملل متحد که ۲۹۸ عضو نظامی و ۱۱۲ عضو غیرنظامی دارد، برای نظارت بر روند اجرای طرح صلح پیشنهادی آقای عنان به سوریه اعزام شده‌اند. برقراری آتش‌بس یکی از مفاد این طرح است.

شورای ملی سوریه که از مخالفان دولت تشکیل شده، نسبت به وقوع کشتار در شهر حمص هشدار داده است. بر اساس اعلام این گروه، ۳۰ هزار نفر از نیروهای ارتش و شبه‌نظامیان طرفدار دولت، حمص را در محاصره دارند.

ویدئو‌های منتشر شده توسط فعالان سیاسی از شهرهای البيدا و والغوطه نشان می‌دهد که در اثر بمباران روزهای اخیر ساختمان‌ها و وسایل نقلیه به شدت آسیب دیده است.

مخالف دولت سوریه از اعضای شورای امنیت خواسته است تا طرح صلح پیشنهادی آقای عنان را در چارچوب فصل هفت منشور سازمان ملل متحد اجرایی کنند.

طبق فصل هفت منشور سازمان ملل متحد، در صورت تهدید صلح جهانی، شورای امنیت می‌تواند از مرحله توصیه به کشورها فراتر رود و تمهیداتی جدی از جمله محدودیت‌های سختگیرانه اقتصادی و یا استفاده از نیروهای مسلح برای حفظ یا بازگرداندن صلح و امنیت جهانی در پیش بگیرد.

قرار است ژنرال مود روز سه‌شنبه (فردا) گزارشی از عملکرد هیات ناظران سازمان ملل متحد در سوریه را به پنج عضو دائم شورای امنیت ارائه کند.

دولت سوریه بارها اعلام کرده از منشور سازمان ملل متحد و طرح کوفی عنان حمایت می‌کند و "تروریست‌ها" و حامیان پشت پرده آنها را به دلیل خشونت‌ها سرزنش می‌کند.

مطالب مرتبط