انتقال مبارک به بیمارستان نظامی پس از سکته

حسنی مبارک حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای مبارک ۸۴ ساله چند روز پیش در دادگاه به حبس ابد محکوم شد

تلویزیون دولتی مصر خبر داده است که حسنی مبارک، رئیس جمهوری برکنار شده این کشور به خاطر ایست قلبی و سکته مغزی از زندان به یک بیمارستان نظامی در محله معادی قاهره منتقل شده است.

وکلای آقای مبارک پیش از این گفته‌ بودند که رئیس جمهوری سابق مصر وضعیت جسمانی مناسبی ندارد و خواهان انتقال او به بیمارستان نظامی شده بودند.

همزمان، ده ها هزار نفر از معترضان مصری برای نشان دادن مخالفت خود با افزایش اختیارات شورای عالی نیروهای مسلح در این کشور در میدان تحریر قاهره تجمع کرده اند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، تجمع کنندگان شعارهایی را علیه این شورا سر داده اند.

این تجمع به دعوت اخوان المسلمین برگزار شده است. این جنبش محمد مرسی، نامزد خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرده است.

این در حالی است که محمد شفیق، نخست وزیر حکومت حسنی مبارک و دیگر کاندیدای شرکت کننده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، خود را برنده اعلام کرده است.

به گفته تحلیلگران، اقدام اخیر شورای عالی نظامی مصر برای گسترش اختیارات نظامیان به این معنی است که فرماندهان ارشد ارتش این کشور نگران پیروزی آقای مرسی هستند.

آقای مبارک که ۸۴ سال سن دارد، اوائل ژوئن به حبس ابد محکوم شد و در بیمارستان زندان بستری بود.

آقای مبارک پس از دادگاهی که او را به حبس ابد محکوم کرد، چندین بار دچار "بحران قلبی" شده است.

پزشکان گفته بودند که وخامت شرایط جسمی آقای مبارک، عمدتا معلول شوک عصبی و افزایش فشار خون است.

حسنی مبارک و چند نفر دیگر از نزدیکانش به صدور دستور کشتن معترضان در حین ناآرامی‌های این کشور متهم شده‌ بودند و دادگاه او را در ارتباط با این اتهام مجرم شناخت.

حسنی مبارک، یازده فوریه ۲۰۱۱ پس از تقریبا سی سال حکومت بر مصر، در برابر گسترش تظاهرات اعتراضی، از سمت خود کناره گیری کرد.

مطالب مرتبط