موسس ویکی‌لیکس به سفارت اکوادور در لندن پناه برد

جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس حق نشر عکس AFP
Image caption دادستانی سوئد از مدت ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا، جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد

ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه اکوادور گفته است که جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سفارت این کشور در لندن پناه برده و خواهان پناهندگی سیاسی از این کشور شده است.

آقای پاتینو گفته است که کشورش در حال بررسی این درخواست است.

این اقدام آقای آسانژ کمتر از یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که دیوان عالی بریتانیا (در ۱۴ ژوئن) درخواست وکلای جولین آسانژ برای از نو به جریان انداختن پرونده استرداد او به سوئد را رد کرد اما گفت که آقای آسانژ تا دو هفته دیگر به سوئد مسترد نخواهد شد.

دادستانی سوئد از مدت ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا، جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد.

آقای آسانژ همواره اتهامات وارده به خود را رد کرده و طرح این ادعاها را به انگیزه های سیاسی ربط داده است.

دیوان عالی بریتانیا، عالی‌ترین مرجع قضایی بریتانیا آخر ماه مه، رای به استرداد جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سوئد داد.

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد.

جولین آسانژ ۴۰ ساله ضمن مخالفت با درخواست استرداد خود به سوئد، برای پاسخگویی به این اتهام بدون خروج از بریتانیا ابراز آمادگی کرده است.

ویکی لیکس تا کنون چند صد هزار نسخه اسناد محرمانه دولت آمریکا را به خصوص در زمینه روابط خارجی و دیدگاه‌های مقامات این کشور در مورد مسایل مختلف بین المللی منتشر کرده است.

انتشار این اسناد و مدارک موجب خشم و سرافکندگی دولت آمریکا شد.