گزارش های متناقض درباره سلامت حسنی مبارک

حق نشر عکس AP
Image caption ده ها هزار مصری در اعتراض به گسترش اختیارات شورای عالی نیروهای مسلح در میدان تحریر قاهره تجمع کرده اند

بعضی از رسانه های دولتی مصر از 'مرگ بالینی' حسنی مبارک خبر داده اند ولی به گزارش تلویزیون دولتی نیل، پزشکان به تلاش خود برای نجات جان رئیس جمهوری برکنار شده این کشور ادامه می دهند.

پیش تر، تلویزیون مصر از انتقال آقای مبارک به یک بیمارستان نظامی در قاهره به علت ایست قلبی و مغزی خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، آقای مبارک هنگام پذیرش در بیمارستان از لحاظ بالینی، مرده بود.

سرلشگر محمود خلف، عضو شورای نظامی حاکم بر مصرنیز در گفت و گو با تلویزیون العربیه تأیید کرد که حسنی مبارک درگذشته است. به گفته او، حسنی مبارک هنگامی که به بیمارستان نظامی معادی انتقال یافت دچار مرگ مغزی (یا مرگ بالینی) شده بود.

این در حالی است که خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام امنیتی اعلام کرد که آقای مبارک در کما است و به کمک دستگاه نفس می کشد.

محمد عبدالرازق، یکی از وکلای حسنی مبارک هم در گفت و گو با تلویزیون العربیه همه اخبار حاکی از مرگ بالینی یا نهائی او را رد کرد و گفت که حال رئیس جمهور پیشین مصر، باثبات است.

سرلشگر ممدوح شاهین، عضو شورای نظامی حاکم بر مصر به تلویزیون سی ان ان گفت که حسنی مبارک دچار مرگ بالینی نشده است. مسئولان بیمارستان نظامی معادی که حسنی مبارک در آن بستری است نیز به تلویزیون العربیه گفتند که حال حسنی مبارک تقریباً با ثبات است.

سوزان مبارک، همسر حسنی مبارک هم به بالین او رفته است. ده ها نفر از هواداران او هم در مقابل بیمارستان معادی تجمع کرده اند.

آقای مبارک که ۸۴ سال سن دارد، در دوم ژانویه به حبس ابد محکوم شده بود.

گزارش های منتشر شده پس از صدور این حکم بیانگر وخامت حال آقای مبارک بود.

به گفته خبرنگار بی بی سی در قاهره، انتشار اخبار ضد و نقیض درباره سلامت آقای مبارک در گذشته باعث شده مردم این کشور به گزارش های منتشر شده درباره وخامت حال رئیس جمهوری پیشین خود با بدبینی نگاه کنند.

حسنی مبارک، یازده فوریه ۲۰۱۱ پس از تقریبا سی سال حکومت بر مصر، در برابر گسترش تظاهرات اعتراضی، از سمت خود کناره گیری کرد.

همزمان، ده ها هزار نفر از معترضان مصری برای نشان دادن مخالفت خود با افزایش اختیارات شورای عالی نیروهای مسلح در این کشور در میدان تحریر قاهره تجمع کرده اند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، تجمع کنندگان شعارهایی را علیه این شورا سر داده اند.

این تجمع به دعوت اخوان المسلمین برگزار شده است. این جنبش محمد مرسی، نامزد خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرده است.

این در حالی است که محمد شفیق، نخست وزیر حکومت حسنی مبارک و دیگر کاندیدای شرکت کننده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، خود را برنده اعلام کرده است.

به گفته تحلیلگران، اقدام اخیر شورای عالی نظامی مصر برای گسترش اختیارات نظامیان به این معنی است که فرماندهان ارشد ارتش این کشور نگران پیروزی آقای مرسی هستند.

مطالب مرتبط