گزارش های متناقض درباره سلامت حسنی مبارک

حق نشر عکس AP
Image caption ده ها هزار مصری در اعتراض به گسترش اختیارات شورای عالی نیروهای مسلح در میدان تحریر قاهره تجمع کرده اند

در پی انتشار گزارش های ضد و نقیض درباره وضع سلامتی حسنی مبارک، رئیس جمهوری برکنار شده مصر، منابع دولتی و بیمارستانی از وخامت حال او خبر داده اند.

بر اساس بعضی از گزارش ها آقای مبارک در کماست و با کمک دستگاه نفس می کشد.

پیش تر، تلویزیون مصر از انتقال آقای مبارک به بیمارستان نظامی معادی در قاهره به علت ایست قلبی و سکته مغزی خبر داده بود.

بعضی از گزارش های رسمی اولیه بیانگر 'مرگ بالینی' آقای مبارک بود که بعدا از سوی مقام های نظامی و وکیل او رد شد.

محمد عبدالرازق، یکی از وکلای حسنی مبارک در گفت و گو با تلویزیون العربیه اخبار حاکی از مرگ بالینی یا نهائی او را رد کرد و گفت که حال رئیس جمهور پیشین مصر، باثبات است.

سرلشگر ممدوح شاهین، عضو شورای نظامی حاکم بر مصر به تلویزیون سی ان ان گفت که حسنی مبارک دچار مرگ بالینی نشده است.

مسئولان بیمارستان نظامی معادی که حسنی مبارک در آن بستری است نیز به تلویزیون العربیه گفتند که حال حسنی مبارک تقریباً با ثبات است.

سوزان مبارک، همسر حسنی مبارک هم به بالین او رفته است. ده ها نفر از هواداران او هم در مقابل بیمارستان معادی تجمع کرده اند.

آقای مبارک که ۸۴ سال سن دارد، در دوم ژانویه به حبس ابد محکوم شده بود.

گزارش های منتشر شده پس از صدور این حکم بیانگر وخامت حال آقای مبارک بود.

به گفته خبرنگار بی بی سی در قاهره، انتشار اخبار ضد و نقیض درباره سلامت آقای مبارک در گذشته باعث شده مردم این کشور به گزارش های منتشر شده درباره وخامت حال رئیس جمهوری پیشین خود با بدبینی نگاه کنند.

حسنی مبارک، یازده فوریه ۲۰۱۱ پس از تقریبا سی سال حکومت بر مصر، در برابر گسترش تظاهرات اعتراضی، از سمت خود کناره گیری کرد.

همزمان، ده ها هزار نفر از معترضان مصری برای نشان دادن مخالفت خود با افزایش اختیارات شورای عالی نیروهای مسلح در این کشور در میدان تحریر قاهره تجمع کرده اند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، تجمع کنندگان شعارهایی را علیه این شورا سر داده اند.

این تجمع به دعوت اخوان المسلمین برگزار شده است. این جنبش محمد مرسی، نامزد خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کرده است.

این در حالی است که محمد شفیق، نخست وزیر حکومت حسنی مبارک و دیگر کاندیدای شرکت کننده در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، خود را برنده اعلام کرده است.

به گفته تحلیلگران، اقدام اخیر شورای عالی نظامی مصر برای گسترش اختیارات نظامیان به این معنی است که فرماندهان ارشد ارتش این کشور نگران پیروزی آقای مرسی هستند.

مطالب مرتبط