ناظران در سوريه 'هدف قرار گرفته اند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای مود گفت که ماموران سازمان ملل متحد گفته اند که هر روز هدف "تیراندازی غیر مستقیم" قرار می گرفته اند

ژنرال رابرت مود، فرمانده ناظران سازمان ملل متحد در سوریه به شورای امنیت گفته است که قبل از تعلیق فعالیت‌های ناظران در این کشور، آنها مرتبا توسط جمعیت خشمگین و تیراندازی از فاصله نزدیک هدف قرار می گرفتند.

بنا به گفته منابع دیپلماتیک آقای مود که نروژی است، پشت درهای بسته به ۱۵ کشور عضو شورای امنیت گفت که ۳۰۰ نفر از ناظران بی سلاح در هفته گذشته حداقل ده بار توسط جمعیت خشمگین و تیراندازی هدف گرفته اند.

آقای مود گفت که ماموران سازمان ملل متحد گفته اند که آنها هر روز هدف "تیراندازی غیر مستقیم" در فاصله ۳۰۰ تا ۴۰۰ متری قرار می گرفته اند.

آنها گفته اند که هفته گذشته، نه اتومبیل متعلق به ناظران سازمان ملل متحد (UNSMIS) هدف قرار گرفته یا آسیب دیده اند.

دیپلمات دیگری گفت که آقای مود درباره "صدها تیراندازی غیر مستقیم" صحبت کرده است.

هفته گذشته هرو لاتوس، فرمانده صلحبانان سازمان ملل متحد گفت که پس از ۱۵ ماه درگیری بین دولت سوریه و گروه های مخالف دولت که در آغاز خواستار اصلاحات و برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بود، این کشور اکنون دچار جنگ داخلی شده است.

آقای لاتوس همچنین به شورای امنیت گفت اوضاع برای ادامه فعالیتهای ناظران خطرناک بوده است.

آقای مود و لاتوس همچنین گفته اند که خشونت در سوریه افزایش یافته است و موقعیت طوری نیست که فعالیتهای ناظران با امنیت کافی صورت بگیرد.

برخی از دیپلماتهای غربی گفته اند زمانی که دولت بشار اسد طرح صلح کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه را نادیده می گیرد، ادامه فعالیتهای ناظران هم بی فایده است.

ماموریت ۹۰ روزه ناظران سازمان ملل روز ۲۱ ژوئیه به اتمام خواهد رسید و هنوز مشخص نیست که سازمان ملل این ماموریت را تمدید کند یا نه.