مذاکرات بر سر تعیین نخست وزیر جدید پاکستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سیاستمداران پاکستانی در حال مذاکره برای تعیین نخست وزیر جدید این کشور هستند.

نخست وزیر جدید جانشین یوسف رضا گیلانی می شود که دیوان عالی پاکستان طی حکمی از او سلب صلاحیت کرد.

حزب مردم پاکستان که حزب حاکم در مجلس پاکستان است، در حال مشورت با شرکای دولت ائتلافی برای معرفی نخست وزیر جدید است.

آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان سفر از پیش تعیین شده خود به روسیه را لغو کرده و در کشور باقی مانده است.

در صورتی که کلیه طرف‌ها به توافقی دست یابند، احتمال دارد آقای زرداری نخست وزیر جدید را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

کرسی آقای گیلانی در مجلس نیز با حکم دیوان عالی "خالی" است.

ام الیاس خان، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید بسیاری از پاکستانی‌ها، رای دیوان عالی پاکستان را به معنای گسترش درگیری نهادهای کشوری می دانند.

سید خورشید شاه، وزیر امور مذهبی پاکستان گفته است که مجلس نمایندگان روز جمعه، نخست وزیر جدید این کشور را انتخاب خواهند کرد.

حزب مردم پاکستان، بزرگ ترین حزب در مجلس پاکستان به شمار می رود اما دارای اکثریت مطلق نیست و خبرنگاران می گویند برای همین شرکای دولت ائتلافی در قبال حمایت از نخست وزیر جدید، خواهان امتیازهایی خواهند شد.

مساله سلب صلاحیت از نخست وزیر پاکستان انعکاس وسیعی در رسانه های این کشور داشته و واکنش های مختلفی را بر انگیخته است.

روزنامه داون چاپ اسلام آباد در سرمقاله خود حکم دیوان عالی را "غیر معمول و اسفبار" خوانده و گفته است که دیوان عالی پاکستان با حکم خود ترتیبات دموکراتیک را متزلزل و سنتی نگران کننده برای آینده پایه‌گذاری کرده است.

عاصمه جهانگیر، رئیس سابق کانون وکلای پاکستان به بی بی سی اردو گفته است که دولت پاکستان مجبور به تبعیت از رای دیوان عالی شد تا جلوی "کودتای نرم" را بگیرد.

خانم جهانگیر افزود: "احساس می شود که سربازان در پس چهره‌ای غیر نظامی پناه گرفته‌اند" که اشاره‌ای است به افتخار چودری، رئیس دیوان عالی پاکستان.

سایر روزنامه‌های پاکستان نیز موضع انتقادی در برابر دیوان عالی این کشور اتخاذ کرده اند.

روزنامه اکسپرس گفته است دیوان عالی پاکستان نقش "قضایی، قانونگذاری و اجرایی" را تواما ایفا کرده و برخی نیز این حکم را به منزله "کودتای قضایی" برآورد می کنند.

سلب صلاحیت

دیوان‌عالی پاکستان روز گذشته از یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر این کشور سلب صلاحیت کرد و با این حکم آقای گیلانی صلاحیت نخست‌وزیری و عضویت در مجلس این کشور را از دست داده است.

دو ماه پیش دیوان عالی رسما یوسف رضا گیلانی را به دلیل عدم اجرای دستور قضایی برای از سرگیری پیگرد آصف علی زرداری، رئیس جمهوری، به اهانت به دادگاه متهم کرد.

آقای گیلانی این اتهام را رد کرده و وکلای مدافع او گفته‌اند که آقای زرداری به اعتبار سمت خود از مصونیت در برابر پیگرد قضایی برخوردار است.

حکم دیوان عالی به پرونده پولشویی علیه آقای زرداری در دادگستری سوئیس ارتباط دارد و قضات دیوان عالی خاطرنشان کرده‌اند که تنها راه آقای گیلانی برای جلوگیری از صدور حکم محکومیت، اجرای دستور یک دادگاه سوئیسی برای ادامه پیگرد رئیس جمهوری پاکستان است.

مطالب مرتبط