پلیس بریتانیا: آسانژ شرایط وثیقه را نقض کرده است

جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس حق نشر عکس PA
Image caption آقای آسانژ می‌گوید دلیل پیگرد قضایی او انتشار اسناد و مدارک محرمانه دولت آمریکا در اینترنت است

پلیس بریتانیا می گوید جولین آسانژ، موسس سایت ویکی‌لیکس با پناه بردن به سفارت اکوادور در لندن، شرایط وثیقه را نقض کرده و با بازداشت رو به رو است.

جولین آسانژ، شب را در این سفارتخانه به سر برد. او از اکوادور درخواست پناهندگی سیاسی کرده است.

آقای آسانژ با پناه بردن به سفارت اکوادور می‌خواهد مانع از روند استردادش به سوئد بر سر شکایات از او در مورد تجاوز و تعرض جنسی شود.

دولت بریتانیا گفته است که برای حل این مساله با دولت اکوادور همکاری خواهد کرد.

آقای آسانژ می‌گوید دلیل پیگرد قضایی او انتشار اسناد و مدارک محرمانه دولت آمریکا در اینترنت است.

شب گذشته ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه اکوادور گفت که جولین آسانژ به سفارت این کشور در لندن پناه برده و خواهان پناهندگی سیاسی از این کشور شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از وزیر امور خارجه اکوادور گفته است که آقای آسانژ به رافائل کوررا، رئیس جمهوری این کشور نامه نوشته و گفته است که مورد آزار قرار گرفته است.

اکوادور گفته است که در حال بررسی این درخواست است.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفته است که چون آقای آسانژ هم اکنون در سفارت (اکوادور) است، به همین جهت "در قلمرو دیپلماتیک و از دسترس پلیس خارج است."

آقای آسانژ با وثیقه ۲۰۰ هزار پوندی که توسط چند نفر از حامیانش از جمله کن لوچ، کارگردان بریتانیایی تامین شده بود، آزاد بود.

سفارت اکوادور در لندن با انتشار بیانیه ای گفته است که این کشور به عنوان کشور امضاء کننده اعلامیه جهانی حقوق بشر، متعهد است تا تمام درخواست های پناهندگی را مورد بررسی قرار دهد و تا زمان رسیدگی به درخواست آقای آسانژ، او در سفارت تحت حفاظت دولت اکوادور خواهد بود.

این سفارتخانه گفته است تصمیم‌گیری در مورد اعطای پناهندگی سیاسی به جولین آسانژ نباید به معنای دخالت دولت اکوادور در روند قضایی بریتانیا یا سوئد قلمداد شود.

اکوادور گفته است که در این مورد نظرات دولت های بریتانیا، سوئد و آمریکا را جویا خواهد شد.

جولین آسانژ نیز در بیانیه‌ای از سفیر و دولت اکوادور برای مورد توجه قرار دادن درخواست پناهندگی او تشکر کرده است.

بارونس هلنا کندی، از اعضای مجلس اعیان بریتانیا و وکیل حقوق بشری گفته است به او گفته شده که وکلای سوئدی آقای آسانژ به او هشدار داده بودند که در صورتی که به سوئد مسترد شود، پس از تحقیقات بر سر شکایات تجاوز و تعرض جنسی به آمریکا تحویل داده می‌شد. قرار بود جولین آسانژ به زودی به سوئد مسترد شود.

درخواست پناهندگی سیاسی

اقدام آقای آسانژ در پناه بردن به سفارت اکوادور کمتر از یک هفته پس از آن صورت می‌گیرد که دیوان عالی بریتانیا (در ۱۴ ژوئن) درخواست وکلای جولین آسانژ برای از نو به جریان انداختن پرونده استرداد او به سوئد را رد کرد اما گفت که آقای آسانژ تا دو هفته دیگر به سوئد مسترد نخواهد شد.

دادستانی سوئد از مدت ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا، جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دادستانی سوئد از مدت ها پیش خواهان آن بوده که بریتانیا، جولین آسانژ را در ارتباط با شکایتی در مورد تجاوز و تعرض جنسی در اختیار آن کشور قرار دهد

آقای آسانژ همواره اتهامات وارده به خود را رد کرده و طرح این ادعاها را به انگیزه های سیاسی ربط داده است.

دیوان عالی بریتانیا، عالی‌ترین مرجع قضایی بریتانیا آخر ماه مه، رای به استرداد جولین آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی‌لیکس به سوئد داد.

هواداران آقای آسانژ نگران آن هستند که پس از استرداد او به سوئد، این کشور موسس ویکی‌لیکس را در اختیار آمریکا قرار دهد.

جولین آسانژ ۴۰ ساله ضمن مخالفت با درخواست استرداد خود به سوئد، برای پاسخگویی به این اتهام بدون خروج از بریتانیا ابراز آمادگی کرده است.

ویکی لیکس تا کنون چند صد هزار نسخه اسناد محرمانه دولت آمریکا را به خصوص در زمینه روابط خارجی و دیدگاه‌های مقامات این کشور در مورد مسایل مختلف بین‌المللی منتشر کرده است.

انتشار این اسناد و مدارک موجب خشم و سرافکندگی دولت آمریکا شد.

مطالب مرتبط