وضع جسمی حسنی مبارک 'رو به وخامت گذاشته است'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

همزمان با ادامه بحران سیاسی در مصر، وضع جسمی رئیس جمهوری برکنار شده مصر رو به وخامت گذاشته است.

براساس گزارش های خبری در روز چهارشنبه، ٣١ خرداد (٢٠ ژوئن)، حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر که شامگاه گذشته از بیمارستان زندان به یک بیمارستان نظامی در محله معادی قاهره انتقال یافته بود، از لحاظ شرایط جسمی در "وضع بحرانی" به سر می برد.

در همین حال، باشگاه قضات مصر، یک نهاد ناظر بر انتخابات، اعلام کرده محمد مرسی، نامزد اسلام گراها، در انتخابات ریاست جمهوری برنده شده است. گفته نشده او با چه فاصله ای از رقیب خود، احمد شفیق، جلو زده. نتایج انتخابات هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

پیشتر، یک شبکه تلویزیونی خصوصی فیلمی از یک آمبولانس همراه با چند اتومبیل اسکورت را هنگام ورود به بیمارستان نظامی در ساعات شب نشان داده و گفته بود که این آمبولانس حامل آقای مبارک بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با کناره گیری از قدرت گزارش های قبلی در مورد بیماری حسنی مبارک تایید شد

بیمارستان معادی از جمله تاسیسات مجهز پزشکی در پایتخت مصر است و محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران نیز برای مدتی در همین بیمارستان بستری بود و در همین بیمارستان درگذشت.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از دو مقام امنیتی گزارش کرده که حسنی مبارک که در بیمارستان زندان بستری بود در ساعات شب دچار حمله قلبی و سکته مغزی شد و در حالت بحرانی به بیمارستان نظامی انتقال یافت.

ساعاتی پس از انتشار خبری انتقال رئیس جمهوری سابق مصر به بیمارستان نظامی، به نقل از خبرگزاری رسمی مصر گزارش شد که حسنی مبارک دچار "مرگ بالینی" شده اما خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع بیمارستانی گزاش کرد که "مبارک از نظر بالینی نمرده اما در کماست و پزشکان می کوشند او را از حالت کما خارج کنند."

گزارش های دیگر ار زنده بودن رئیس جمهوری برکنار شده مصر با کمک تجهیزات پزشکی حکایت داشته اما هنوز مراجع دولتی مصر در مورد وضعیت آقای مبارک اطلاعیه رسمی منتشر نکرده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption حسنی مبارک در بیمارستان نظامی معادی بستری شده و یک تیم پزشکی مراقبت از او را برعهده دارد

جان لاین، خبرنگار بی بی سی در قاهره گفته است که یک تیم پزشکی مراقبت از رئیس جمهوری سابق مصر را برعهده دارد و همسر آقای مبارک هم در کنار اوست.

جمعی از هواداران حسنی مبارک در مقابل بیمارستان تجمع کرده اند در حالیکه چند تن از مخالفان او نیز در محل حضور دارند.

حسنی مبارک پس از حدود سی سال تصدی سمت ریاست جمهوری مصر، در ماه فوریه سال گذشته و در پی وقوع "بهار عربی" در مصر از مقام خود کناره گرفت در حالیکه پیشتر، برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرکنندگان تلفاتی برجای گذاشته بود.

چندی پیش، دادگاه رسیدگی به پرونده آقای مبارک، او را در ارتباط با کشته شدن معترضان در آخرین هفته های تصدی سمت ریاست جمهوری مجرم شناخت و به حبس ابد محکوم کرد.

در حالیکه حتی پیش از بروز اعتراضات سیاسی در مصر هم، اخباری از بیماری حسنی مبارک انتشار یافته بود، کوتاه مدتی پس از کناره گیری آقای مبارک از قدرت گزارش شد که رئیس جمهوری سابق به شدت بیمار است و در طول محاکمه نیز با برانکار به دادگاه منتقل می شد.

انتخابات و بحران سیاسی

خبر وخامت حال حسنی مبارک در حالی انتشار می یابد که برگزاری انتخابات برای تعیین جانشین او به بروز یک بحران جدید سیاسی در مصر منجر شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption طرفداران و مخالفان مبارک در برابر بیمارستان تجمع کرده اند

هنوز نتیجه رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری مصر، که روزهای شنبه و یکشنبه برگزار شد، اعلام نشده اما هر دو رقیب انتخاباتی خود را برنده این انتخابات اعلام کرده اند.

ساعاتی پس از پایان رای گیری، ستاد محمد مرسی، نامزد حزب آزادی و عدالت وابسته به گروه اسلامگرای اخوان المسلمین، گفت که او برنده انتخابات است و در واکنش به این اظهارات، ستاد انتخاباتی احمد شفیق، آخرین نخست وزیر حسنی مبارک و نامزد سکولار در این انتخابات نیز متقابلا او را پپروز انتخابات اعلام کرد.

روز چهارشنبه، کمیسیون نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری مصر در اشاره ای تلویحی به ادعای دو نامزد، گفت که تا پایان رسیدگی به شکایات، برنده انتخابات اعلام نمی شود و هر گونه اظهارنظری در مورد نتیجه رای گیری فاقد ارزش است.

با اینهمه، به گزارش خبرنگار بی بی سی در قاهره، گروهی از قضات مصری که با روند شمارش آرا مرتبط بوده اند با حضور در یک نشست خبری، اعلام کردند که محمد مرسی برنده انتخابات است.

در عین حال، حتی با اعلام برنده انتخابات نیز مشخص نیست که رئیس جمهوری جدید چه وظایفی خواهد داشت و از چه اختیاراتی در اداره امور کشور برخوردار خواهد بود.

پس از پایان رای گیری انتخابات ریاست جمهوری، شورای عالی نظامی، متشکل از فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح که از زمان سقوط حسنی مبارک، عملا اداره امور مصر را برعهده داشته، با صدور اطلاعیه ای، اختیارات جدید شورا را اعلام کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption تصمیم شورای عالی نظامی برای تثبیت و گسترش قدرت خود اعتراضات گسترده ای را در پی آورده است

شورای عالی نظامی اعلام داشت که تا تدوین قانون اساسی، تعیین روابط و وظایف و مسئولت های نهادهای مختلف حکومتی و برگزاری انتخابات پارلمانی، این شورا همچنان از اختیارات گسترده ای برخوردار خواهد بود. این شورا به خصوص تاکید ورزید که سمت فرماندهی کل نیروهای مسلح و ریاست شورای عالی به رئیس جمهوری جدید تفویض نخواهد شد.

همچنین، از آنجا که پیشتر، دادگاه قانون اساسی مصر انتخابات پارلمانی را نیز غیرقانونی و در نتیجه، مجلس این کشور را منحل اعلام کرده بود، شورای نظامی تصمیم گرفت تا برگزاری انتخابات پارلمانی جدید، اختیارات قانونگذاری را نیز برعهده بگیرد که به احتمال زیاد، شامل تصویب بودجه سالانه نیز خواهد بود.

شورا در عین حال تاکید کرده است که روند تدوین قانون اساسی جدید تسریع خواهد شد تا انتقال قدرت به نهادهای منتخب مردم هر چه زودتر صورت گیرد.

برخی ناظران گفته اند که احتمال دارد که برنده انتخابات اخیر ریاست جمهوری صرفا به طور موقت و تا زمان تدوین قانون اساسی جدید عهده دار این سمت باشد و با تصویب قانون اساسی جدید، انتخابات دیگری برگزار شود و در این فاصله، شخصیت ها و تشکل های سیاسی به ارزیابی موقعیت خود در صحنه سیاسی مصر از جمله در زمینه روابط با ارتش، به عنوان "عامل ثبات" در کشور بپردازند.

تصمیم جدید شورای عالی نظامی در گسترش اختیارات خود با واکنش تند فعالان و احزاب و گروه های سیاسی مصر مواجه شده که در اعتراض به این تصمیم، تظاهراتی را برگزار کرده اند.

مطالب مرتبط