'عضو شبکه القاعده' کارکنان بانک را در فرانسه به گروگان گرفت

بانک تولوز حق نشر عکس AP
Image caption گروگانگیری در شعبه یک بانک در شهر تولوز روی داده است

مردی که خود را عضو شبکه القاعده معرفی کرده چهار نفر را در فرانسه به گروگان گرفته است.

روز چهارشنبه، ٣١ خرداد (٢٠ ژوئن)، پلیس فرانسه اعلام کرد که فرد مسلحی چهار نفر را در شعبه بانک سی آی سی در شهر تولوز، در جنوب غرب فرانسه، به گروگان گرفته و خواسته است تا با ماموران واحد ویژه ضد تروریسم گفتگو کند.

گفنه می شود که رئیس شعبه بانک یکی از گروگان هاست.

براساس برخی گزارش ها، این فرد خود را از اعضای شبکه القاعده معرفی کرده اما منابع پلیس از تایید این خبر خودداری ورزیده اند.

منابع خبری در تولوز گفته اند که در آغاز این گروگانگیری، صدای شلیک یک گلوله به گوش رسید و این احتمال را مطرح کرده که شاید کل ماجرا صرفا ناشی از تلاشی ناموفق برای سرقت بانک بوده باشد.

بعضی گزاش ها حاکی از آن است که این فرد از کارمندان بانک خواسته بود موجودی بانک را تحویل او بدهند و پس از مقاومت کارمندان، چند نفر را به گروگان گرفت.

حق نشر عکس AFP
Image caption در ماه مارس شهر تولوز شاهد رویارویی پلیس با محمد مراح بود

پلیس مسیرهای منتهی به محل گروگانگیری را به روی رفت و آمد بسته است اما تا کنون منابع رسمی جزئیات بیشتری در این مورد منتشر نکرده اند.

آسوشیتدپرس در گزارش خود از این واقعه گفته است که از زمان رویارویی بین ماموران پلیس و یک اسلامگرای تندرو در تولوز در ماه مارس سال جاری، اهالی شهر نسبت به وقوع اقدامات خشونت آمیز احساس نگرانی می کنند.

در ماه مارس، بین ماموران مسلح پلیس و محمد مراح، مظنون به قتل یک روحانی و سه دانش آموز یهودی و سه نظامی فرانسوی، درگیری روی داد که سی و دو ساعت ادامه یافت.

مقامات امنیتی فرانسه در آن زمان محمد مراح را وابسته به پیکارجویان اسلامگرا معرفی کردند و گفتند که این شهروند الجزایری تبار فرانسه در پاکستان و افغانستان آموزش عملیات تروریستی دیده بود.

این ماجرا با کشته شدن محمد مراح به ضرب گلوله ماموران پلیس پایان یافت.

در خبر دیگری در همین زمینه، منابع خبری پاکستان گزارش کرده اند که یکی از اعضای ارشد شبکه القاعده در نزدیکی مرز پاکستان و ایران دستگیر شده است.

این فرد نعمان مزیش نام دارد و از او با عنوان مامور القاعده برای سازماندهی عملیات تروریستی در اروپا و آمریکا و مرتبط با حملات انتحاری یازدهم سپتامبر در آمریکا نام برده شده است.

نعمان مزیش، که گفته می شود چهل و دو سال سن دارد، شهروند الجزایری تبار فرانسه است و منابع خبری از او به عنوان یکی از اعضای مهم القاعده نام برده اند که تحت تعقیب سازمان های امنیتی ایالات متحده بوده است.

مطالب مرتبط