اعتصاب پزشکان در بریتانیا

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پزشکان در بریتانیا قرار است برای اولین بار در بیش از سه دهه روز پنجشنبه ۲۱ ژوئن دست به اعتصاب بزنند.

با این اعتصاب بخش زیادی از خدمات بیمه درمانی کشور، موسوم به ان‌اچ‌اس، با مشکل مواجه خواهد شد.

تصمیم به این اعتصاب پس از آن اعلام شد که اعضای انجمن پزشکان بریتانیا (بی ام ای) در رای گیری خود در اواخر ماه مه به آن رای دادند.

از آخرین باری که پزشکان در بریتانیا دست به اعتصاب زدند بیش از ۳۰ سال می گذرد. اعتصابی که در شرایط سیاسی و اقتصادی متفاوتی انجام شد.

دکتر هرمز معصومی به بی بی سی گفت که هدف اصلی اعتصاب پزشکان اعتراض به شرایط بازنشستگی است. بدین مفهوم که بر اساس شرایط بازنشستگی موجود، اعضای صندوق بازنشستگی باید سالهای بیشتری کار کنند تا بازنشسته شوند و در عین حال میزان پول بیشتری به صندوق بازنشستگی بپردازند.

در همین زمینه مقامات انجمن پزشکان بریتانیا می گویند که خواهان برخورد منصفانه دولت با خود هستند.

دکتر همیش ملدرام، رئیس انجمن پزشکان بریتانیا در این مورد می گوید: "هدف این اقدام این نیست که دولت با ما متفاوت از دیگران رفتار کند، بلکه ما خواهان برخوردی منصفانه هستیم."

اما مقامات دولت با این اظهارات مخالفند و معتقند که که پزشکان، به ویژه پزشکان جوان از نظر حقوق بازنشستگی شرایط خوبی دارند.

آندرو لانسلی، وزیر بهداشت بریتانیا می گوید: "پزشکی که مثلا در سه سال آینده در ان اچ اس مشغول به کار شود، وقتی بازنشسته می شود می تواند انتظار حقوق بازنشستگی معادل ۶۳ هزار پوند یعنی حدود ۱۰۰ هزار دلار در سال را داشته باشد. بسیاری از مردم کشور میگویند که این میزان حقوق بازنشستگی عالی است."

اما جدای از این مسایل عملی شدن این اعتصاب چه تاثیری بر بیماران خواهد داشت؟

به گفته دکتر معصومی، این اعتصاب تاثیری بر فعالیتهای خدمات اورژانس نخواهد داشت و فقط فعالیت های غیر فوری ان اچ اس تاثیر خواهد پذیرفت. اگرچه به گفته دکتر معصومی به هر صورت از نقطه نظر بیماران، هر گونه بیماری ضروری و مهم است.

اعتصاب البته مخالفانی هم در بین پزشکان دارد، اما درصدد بالایی از پزشکان جوان عضو انجمن پزشکان بریتانیا با این اعتصاب موافق بوده اند.

اگر پزشکان به ویژه پزشکان جوان بدلایل مختلف به خصوص دلایل مالی از طریق انجمن پزشکان برتانیا دست به اقدامات مشابه بیشتری بزنند و یا اصولا در دراز مدت جذب ان اچ اس نشوند، این احتمال وجود دارد که در آینده این نهاد سنتی بیمه درمانی بریتانیا با خطر کمبود کادر پزشکی مواجه شود.

مطالب مرتبط