پزشکان بریتانیا در اعتراض به سیاست دولت دست به اعتصاب زدند

جراحی حق نشر عکس AP
Image caption ارائه خدمات پزشکی به استثنای موارد اضطراری و فوریت های پزشکی تا حدود زیادی مختل شده است

پزشکان بریتانیایی در اعتراض به برنامه دولت برای تغییر در شرایط بازنشستگی اعتصاب کرده اند.

برای نخستین بار در حدود چهل سال گذشته، از صبح روز پنجشنبه، ١ تیر (٢١ ژوئن)، پزشکان بریتانیایی دست به اعتصاب یک روزه زده و ارائه خدمات درمانی به بیماران بیمه همگانی را به استثنای موارد اضطراری و فوریت های پزشکی به حالت تعلیق درآورده اند.

این اعتصاب در اعتراض به برنامه پیشنهادی دولت برای "اصلاح" شرایط بازنشستگی صورت می گیرد که در صورت اجرایی شدن، سن بازنشستگی از سال ٢٠١٥ به بعد از ٦٥ به ٦٨ سال افزایش می یابد و سهم پزشکان از حق بیمه بازنشستگی هم بیشتر می شود.

اتحادیه های صنفی دولت را متهم کرده اند که بی دلیل در صدد لغو توافقی است که در سال ٢٠٠٨ به دست آمد اما دولت گفته است که با توجه به افزایش طول عمر و هزینه های سنگین بخش دولتی، اصلاح در شرایط بیمه پزشکان لازم است.

به گفته مقامات وزارت بهداشت، حتی با اعمال این تغییرات هم، حقوق بازنشستگی پزشکان به طور متوسط به ٦٨ هزار پوند در سال خواهد رسید.

اعتصاب روز پنجشنبه صرفا شامل دو سوم از پزشکان عضو "انجمن پزشکی بریتانیا" می شود و سایر پزشکان که عضو انجمن نیستند به ارائه خدمات درمانی به روال معمول ادامه می دهند.

همچنین، در رای گیری انجمن پزشکی بریتانیا در مورد توسل به اعتصاب که ماه گذشته انجام گرفت، ٢١ درصد از پزشکان عمومی و حدود ١٦ درصد از پزشکان متخصص به اعتصاب رای منفی دادند و احتمالا در اعتصاب روز پنجشنبه شرکت نمی کنند.

در مجموع، اننظار می رود که بیش از ٤٠ درصد از پزشکان از شرکت در اعتصاب خودداری ورزند.

اختلال در رسیدگی پزشکی

Image caption پزشکان بریتانیایی در سال ١٩٧٥ هم دست به اعتصاب زدند

با اینهمه، گزارش های رسیده حاکی از آن است که مراجعان به بیمارستان ها و مطب پزشکان بیمه همگانی در بسیاری از نقاط بریتانیا با مشکلاتی مواجه بوده اند.

البته برخلاف اعتصاب در سایر مشاغل، پزشکان اعتصابی همچنان در محل کار خود حاضر می شوند تا به فوریت های پزشکی رسیدگی کنند.

در بیمارستان ها، بخش های اورژانس و حوادث و زایمان به فعالیت عادی خود ادامه می دهند و بیمارانی که به توجه ویژه پزشکی نیاز دارند هم خدمات لازم را دریافت می کنند هر چند جراحی های غیر فوری به تعویق افتاده است.

اندرو لانسلی، وزیر بهداشت،با انتقاد شدید از اقدام پزشکان، گفته است که اعتصاب در مجموع سی هزار جراحی، یک میلیون و دویست هزار ویزیت پزشکان عمومی، پنجاه و هشت هزار آزمایش تشخیصی و دویست هزار قرار پزشکی را به تعویق می اندازد هر چند سازمان دهندگان اعتصاب، این ارقام را مردود دانسته اند.

قرار است وزارت بهداشت در پایان روز پنجشنبه، گزارشی تفصیلی از آثار اعتصاب منتشر کند که احتمالا با ابراز تردید از سوی پزشکان مواجه خواهد شد.

آخرین اعتصاب پزشکان بریتانیایی به سال ١٩٧٥ باز می گردد.

در آن سال، پزشکان متخصص در اعتراض به روند چانه زنی صنفی بر سر قراردادهای مربوط به خدمات بیمه درمان همگانی، از اضافه کاری بدون دستمزد خودداری ورزیدند و پزشکان عمومی هم فعالیت خود را به چهل ساعت در هفته محدود کردند.

مطالب مرتبط