زرداری نخست وزیر پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد

حق نشر عکس d
Image caption مخدوم شهاب الدین در کابینه های بی‌نظیر بوتو و آقای گیلانی عضویت داشته است

به گزارش رسانه‌های دولتی پاکستان، آصف علی زرداری، رئیس جمهور این کشور، مخدوم شهاب الدین، وزیر صنایع نساجی را به عنوان نامزد پست نخست وزیری به مجلس شورا معرفی کرده است.

دو روز پیش دیوان‌عالی پاکستان از یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر این کشور سلب صلاحیت کرد و با این حکم آقای گیلانی صلاحیت نخست‌وزیری و عضویت در مجلس این کشور را از دست داد.

آقای زرداری گفته است که پیشتر از مجلس خواسته که به نامزد پیشنهادی او رای اعتماد دهد.

آقای شهاب الدین در کابینه های بی‌نظیر بوتو و آقای گیلانی عضویت داشته است. او بین سال های ۱۹۹۳ و ۱۹۹۶ وزیر اقتصاد کابینه خانم بوتو بود.

او عضو مجلس ملی و رهبر حزب مردم پاکستان در پنجاب جنوبی است.

آقای شهاب الدین با حضور در مجلس از آقای زرداری تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه او همچنین سالروز تولد بی نظیر بوتو را به اعضای حزب مردم پاکستان که اکثریت را در مجلس در اختیار دارند، تبریک گفت.

خانم بوتو که رهبر این حزب بود در سال ۲۰۰۷ در یک بمبگذاری انتحاری کشته شد.

به گزارش تلویزیون دولتی پاکستان، در صورتی که آقای شهاب الدین رای اعتماد نگیرد، راجه پرویز اشرف، وزیر دیگر کابینه به عنوان نامزد دیگر نخست وزیری به مجلس معرفی خواهد شد.

دو ماه پیش دیوان عالی رسما یوسف رضا گیلانی را به دلیل عدم اجرای دستور قضایی برای از سر گیری پیگرد آصف علی زرداری، رئیس جمهوری، به اهانت به دادگاه متهم کرد.

آقای گیلانی این اتهام را رد کرده و وکلای مدافع او گفته‌اند که آقای زرداری به اعتبار سمت خود از مصونیت در برابر پیگرد قضایی برخوردار است.

حکم دیوان عالی به پرونده پولشویی علیه آقای زرداری در دادگستری سوئیس ارتباط دارد و قضات دیوان عالی خاطرنشان کرده‌اند که تنها راه آقای گیلانی برای جلوگیری از صدور حکم محکومیت، اجرای دستور یک دادگاه سوئیسی برای ادامه پیگرد رئیس جمهوری پاکستان است.

آقای زرداری همواره اتهامات علیه خود را انگیزه سیاسی مخالفانش برشمرده است.

در صورتی‌ که آقای شهاب الدین به نخست وزیری برسد، دادگاه عالی از او نیز انتظار دارد که دستور قضایی برای از سر گیری پیگرد آصف علی زرداری را اجرا کند و با توجه به نزدیکی آقای شهاب الدین به آقای زرداری احتمالا در صورت عدم اجرای حکم دادگاه، ممکن است همان سرنوشت یوسف رضا گیلانی در انتظار او باشد.

برکناری آقای گیلانی از مقام نخست وزیری نشان از تنش جدیدی میان دولت و دستگاه قضایی پاکستان دارد.

برخی از ناظران بر این باورند که در درگیری و کشمکش میان دولت و قوه قضائیه، ارتش با نفوذ این کشور از قوه قضائیه حمایت می کند.

منتقدان می گویند اقدامات قوه قضاییه به تضعیف دولت و تقویت ارتش منجر شده است.

مطالب مرتبط