برای نامزد نخست‌وزیری پاکستان حکم بازداشت صادر شد

حق نشر عکس AFP
Image caption مخدوم شهاب الدین از چهره های ارشد حزب حاکم مردم پاکستان است

یک قاضی در پاکستان برای مخدوم شهاب الدین، وزیر صنایع نساجی این کشور و نامزد پیشنهادی رئیس جمهور برای پست نخست وزیری، حکم بازداشت صادر کرده است.

حکم بازداشت آقای شهاب الدین مرتبط به اتهامات او در رابطه با وارد کردن غیرقانونی ماده افدرین (ماده ای که می تواند در تولید مواد مخدر از آن استفاده شود) است و به زمانی که باز می گردد که او وزیر بهداشت بوده است.

آقای شهاب الدین که امروز (پنجشنبه، ۲۱ ژوئن) از سوی آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان به مجلس شورا معرفی شده، قرار است فردا (جمعه) برای گرفتن رای اعتماد برای جایگزینی یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر مخلوع پاکستان در مجلس حضور یابد.

هنوز مشخص نیست که آیا این حکم مانع از نامزدی آقای شهاب الدین برای مقام نخست وزیری می شود یا نه.

آقای شهاب الدین که از چهره های ارشد حزب حاکم مردم پاکستان است در کابینه های بی نظیر بوتو و یوسف‌رضا گیلانی وزیر بوده است.

او عضو مجلس ملی و رهبر حزب مردم پاکستان در پنجاب جنوبی است.

حکم بازداشت او توسط دادگاه مبارزه با مواد مخدر در شهر راولپندی در شمال پاکستان صادر شده است.

علیم مقبول، خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید پرونده قضایی آقای شهاب الدین مرتبط با اتهامات او در خصوص ورود غیرقانونی افدرین به پاکستان در زمان تصدی وزارت بهداشت است.

به گزارش تلویزیون پاکستانی جئو نام علی موسی گیلانی، فرزند نخست وزیر سابق هم در این پرونده مطرح است.

دو روز پیش دیوان‌عالی پاکستان از یوسف رضا گیلانی، نخست‌وزیر این کشور سلب صلاحیت کرد و با این حکم آقای گیلانی صلاحیت نخست‌وزیری و عضویت در مجلس این کشور را از دست داد.

دو ماه پیش دیوان عالی رسما یوسف‌رضا گیلانی را به دلیل عدم اجرای دستور قضایی برای از سر گیری پیگرد آصف علی زرداری، رئیس جمهوری، به اهانت به دادگاه متهم کرد.

برکناری آقای گیلانی از مقام نخست وزیری نشان از تنش جدیدی میان دولت و دستگاه قضایی پاکستان دارد.

مطالب مرتبط