'کارشکنی پاکستان در کار دیپلمات های آمریکایی'

حق نشر عکس
Image caption پاکستان مانع از تردد کاروان های سوخت رسانی آمریکا شده است

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارشی اعلام کرد کارشکنی رسمی علیه دیپلمات های این کشور در پاکستان به طور چشمگیری به اجرای وظایف آنها لطمه زده است.

بر اساس گزارشی که به وسیله بازرس کل وزارت امور خارجه ایالات متحده تهیه شده است، دخالت مقام های پاکستانی در فعالیت دیپلمات های آمریکایی در سال ۲۰۱۱ به بالاترین اندازه رسید.

بر این اساس، دولت پاکستان پیش از این نیز علیه دیپلمات های آمریکایی مستقر در این کشور کارشکنی می کرد ولی این مزاحمت ها پس از رخدادهای سال گذشته بیشتر شده است.

حمله نیروی ویژه ایالات متحده به مخفیگاه اسامه بن لادن در مه ۲۰۱۱ و کشته شدن ۲۴ نظامی پاکستانی در حمله هلیکوپترهای آمریکایی به مناطق مرزی با افغانستان در نوامبر سال گذشته از علت های اصلی تیره شدن روابط دو کشور است.

پاکستان پس از کشته شدن نظامیانش در حمله هوایی آمریکا همکاری نظامی با این کشور را کاهش داد و هفت ماه است که مانع از تردد کاروان های حمل سوخت ناتو به مقصد افغانستان شده است.

بازرس کل وزارت امور خارجه آمریکا خواهان بررسی مزاحمت ها و حل و فصل آن در سطوح بالای دولت های دو کشور شده است.

او در گزارش خود نوشت: "مانع تراشی و مزاحمت رسمی پاکستانی ها که بومی این کشور است، به حدی زیاد شده که به طور چشمگیری به فعالیت ها و اجرای برنامه ها آسیب زده است."

بر این اساس، بعضی از موارد مانع تراشی اداری عبارتند از تاخیر در صدور روادید، متوقف کردن محموله های مورد نیاز برای انجام فعالیت های عمرانی و زیر نظر قرار دادن کارکنان سفارتخانه و کنسولگری های آمریکاست.

به نوشته گزارش، موارد زیر نظر قرار گرفتن دیپلمات های آمریکایی در پاکستان بیشتر از همتایان آنها از دیگر کشورهاست.

این گزارش بر اساس مشاهدات کارکنان سفارت آمریکا در اسلام آباد و کنسولگری های این کشور در کراچی، پیشاور و لاهور تهیه شده است.