سقوط جنگنده ترکیه در آبهای سوریه

Image caption هواپیمای F-4 نیروی هوایی ترکیه

دولت ترکیه برای بررسی مسئله سقوط یک فروند جنگنده اف - ۴ (فانتوم) نیرو هوائی این کشور در آبهای سوریه، وارد جلسه اضطراری امنیتی شد.

رجب طیب اردوغان برای شرکت در این جلسه، برنامه سفر خود به برزیل را نیمه تمام گذاشت و به آنکارا بازگشت.

وی هنگام ورود به فرودگاه اسن بوغا در آنکارا به خبرنگاران گفت که هنوز دقیقاً نمی داند که آیا هواپیما هدف ضدهوائی سوریه قرار گرفته یا نه.

پیشتر گزارش شده بود که سوریه برای هدف قرار دادن این هواپیما از ترکیه عذرخواهی کرده اما آقای اردوغان گفت در مورد این عذرخواهی هم هنوز اطلاعات دقیقی ندارد اما پس از نشست دولت، به پرسشهای خبرنگاران در این زمینه پاسخ خواهد گفت.

تاکنون هیچ منبع رسمی در ترکیه یا سوریه علت سقوط جنگنده نیروی هوائی ترکیه را مشخص نکرده اما گزارشها حاکی از این است که این هواپیما هدف پدافند هوائی سوریه قرار گرفته است.

آن گونه که نخست وزیر ترکیه به خبرنگاران گفته، این هواپیمای فانتوم در هشت کیلومتری بندر لاذقیه سوریه در آبهای دریای مدیترانه سقوط کرده و نیروهای دریایی ترکیه و سوریه از هر دو جانب در جستجوی خلبان و کمک خلبان هواپیما هستند.

بنابر اطلاعیه ای که ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح ترکیه صادر کرده، هواپیمای فانتوم پس از آنکه از فرودگاه ارهاچ در استان ملطیه در شرق ترکیه برخاسته ساعت یازده و پنجاه و هشت دقیقه ظهر به وقت محلی بر فراز دریای مدیترانه و در جنوب غرب استان هاتای ترکیه از صفحه رادار محو و تماس رادیویی آن قطع شده و بررسیهای بعدی نشان داده که در هشت میلی ساحل بندر لاذقیه سوریه سقوط کرده است.

شبکه های تلویزیونی ترکیه از ماهیگیرهای ساحل چولیک در شهرستان سامان داغ استان هاتای ترکیه نقل کرده اند که پس از عبور این هواپیما از فراز این شهرستان بسوی دریای مدیترانه و محو شدن آن در افق، سه بار صدای انفجار از جانب دریا شنیده شده است.

تلویزیون دولتی روسیه به نقل از یک خبرنگار محلی در سوریه گزارش داده که شاهدان عینی دیده اند که به سمت دو جنگنده ترکیه شلیک شده و یکی از آنان هدف قرار گرفته و در دریا سقوط کرده، اما جنگنده دیگر از معرکه گریخته است.

انتشار خبر هدف قرار گرفتن جنگنده ترکیه ای از جانب سوریه، باعث شده ارزش لیر ترکیه در مقابل دلار آمریکا یک سنت کاهش یابد.

با این حال، ناظران می گویند که با توجه به نحوه واکنش نخست وزیر ترکیه به خبر سقوط جنگنده ترکیه ای، احتمال اینکه در صورت مشخص شدن هدف قرار گرفتن این جنگنده، ترکیه دست به اقدام تلافی جویانه بزند کم است