هشدار شورای نظامی نسبت به 'شورش علیه نظام'

حق نشر عکس AP
Image caption معترضان شورای نظامی حاکم را به "کودتا" متهم می‌کنند

شورای نظامی حاکم بر مصر با صدور بیانیه ای نسبت به "شورش علیه نظام" هشدار داد و اعلام کرد که اقدام نامزدهای ریاست جمهوری در خبر دادن از نتیجه انتخابات و پیروز قلمداد کردن خود، کاری توجیه ناپذیر است.

این شورا نسبت به هر اقدامی که ثبات و امنیت مصر را بر هم بزند هشدار داده است. به نظر می‌رسد که این پیامی برای معترضان است.

صدور بیانیه شورای نظامی در حالی است که هزاران معترض مصری پس از نماز جمعه در میدان التحریر تجمع کرده‌اند.

این تجمع به دعوت گروه‌های اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین و حزب نور، که گرایش سلفی دارد، و همچنین گروه‌های جوان انقلابی صورت می‌پذیرد.

الجزیره می‌نویسد که تجمع‌کنندگان شعار "مرگ بر حکومت نظامیان" سر داده‌اند.

البته به گزارش الاهرام برخی گروه‌های انقلابی با اعتراض به آنچه "بهره‌گیری از انقلاب در جنگ‌های انتخاباتی" نامیده‌اند از شرکت در تجمعات اعتراضی خودداری کرده‌اند.

معترضان با در اختیار گرفتن اختیارات گسترده قانونگذاری و اجرایی از سوی شورای عالی نظامی مخالفند و خواهان انتقال قدرت از نظامیان به رییس‌جمهور منتخب هستند.

آنان شورای نظامی حاکم را به "کودتا" و تلاش برای "قبضه قدرت" متهم می‌کنند.

پس از پایان رای‌گیری در روز یکشنبه گذشته، شورای نظامی حاکم با انتشار بیانیه‌ای خود را صاحب اختیاراتی وسیع اعلام کرد و گفت که رییس‌جمهور نیز با ادای سوگند در برابر این شورا به قدر خواهید رسید.

ستاد انتخاباتی محمد مرسی، نامزد اخوان المسلمین او را بر مبنای آماری که از سوی برگزارکنندگان انتخابات در اختیار این ستاد قرار گرفته بود او را رییس‌جمهور آینده مصر اعلام کرد. کمی بعد نیز ستاد انتخاباتی احمد شفیق، نامزد رقیب و از مقامات رژیم پیشین، او را برنده انتخابات دانست.

اعلام رسمی نتیجه انتخابات به تعویق افتاده و فضای سیاسی مصر ملتهب است.

مطالب مرتبط