محکومیت کشیش آمریکایی در پرونده آزار جنسی یک کودک

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای لین عالیرتبه ترین کشیش کاتولیک آمریکاست که در ارتباط با یک رسوایی دامنه دار مجرم شناخته شده است.

یک کشیش ارشد آمریکایی در پرونده آزار جنسی یک پسر ۱۴ ساله محکوم شد.

این کشیش کاتولیک در به خطر انداختن سلامت روحی این پسر با پنهان کاری درباره آزار جنسی او مجرم شناخته شده است.

کشیش ویلیام لین که بر کار صدها کشیش نظارت می کرده از دو اتهام دیگر تبرئه شده است.

دادستان ها آقای لین را متهم کرده بودند که با انتقال مرتب کشیش های تحت نظارتش به کلیساهای دیگر، به پنهان کردن آزار جنسی کودکان کمک می کرده است.

در حال حاضر آقای لین عالیرتبه ترین کشیش کاتولیک آمریکاست که در ارتباط با یک رسوایی دامنه دار مجرم شناخته شده است.

موارد آزار جنسی کودکان در کلیساهای کاتولیک آمریکا به غرامت های چندین میلیارد دلاری ختم شده و برخی از اسقف نشین های آمریکا را به ورشکستگی کشانده است.

هیات منصفه درعین حال علیرغم ۱۳ روز بحث درباره یک کشیش دیگر به نام پدر جیمز برنان که به آزار جنسی یک پسر ۱۴ ساله متهم بود نتوانسته اند به یک رای واحد برسند.

کشیش ویلیام لین از زمان بازداشت در سال ۲۰۱۲ تا کنون ار کلیسا مرخص بوده است.

آقای لین در سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۴ وظیفه نظارت بر حدود ۸۰۰ کشیش در منطقه فیلادلفیا و تحقیق درباره ادعاهای آزار جنسی را برعهده داشت. او به حوزه های کشیشی تحت حفاظت خود می گفت کشیش های مظنون به آزار جنسی کودکان به دلیل مشکلات جسمی از کار خود برکنار می شوند اما بعد آنها را برای ادامه کار به حوزه هایی تازه می فرستاده که کسی به آنها تردید نداشته است.

وکلای مدافع استدلال کرده اند که آقای لین تنها در پی مستند کردن شکایت ها برای فرستادن کشیش های مظنون به دوره های درمانی بوده و می خواسته مقامات ارشد کلیسا را متوجه بحران رو به رشد آزار جنسی بکند.

شخص محوری در این پرونده که در دادگاه حاضر نبود کاردینال آنتونی بویلاکوئا نام داشت که اسقف نشین زیر نظر او اداره می شده است.

این کاردینال در ژانویه سال جاری در گذشت و در دادگاه مشخص شد که او تا چه حد در سرنوشت کشیش های متهم نقش داشته است.

کاردینال بویلاکوئا حرف آخر را درباره تمام کشیش ها می زده و حکم انتقال آنها را به حوزه های تازه صادر می کرده است. او در عین حال بر اساس شهادت های مطرح در دادگاه دستور داده بود فهرست متهمان به آزار جنسی کودکان در این اسقف نشین از بین برده شود.

فیلادلفیا ششمین اسقف نشین بزرگ آمریکاست و یک و نیم میلیون عضو دارد.