محمد مرسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر پیروز شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

کمیسیون انتخابات مصر، محمد مرسی، نامزد مورد حمایت اخوان المسلمین را پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد. ژنرال طنطاوی، رئیس شورای نظامی مصر و رئیس جمهوری آمریکا این پیروزی را به آقای مرسی تبریک گفته است.

بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات، آقای مرسی ۵۱.۷۳ درصد آرا و آقای شفیق، نخست وزیر سابق، ۴۸.۲۷ درصد کل آرا در مرحله دوم را به خود اختصاص داده اند. به این ترتیب محمد مرسی نخستین رئیس جمهور غیرنظامی مصر خواهد بود.

در پی اعلام نتیجه انتخابات، هواداران آقای مرسی که در میدان تحریر قاهره تجمع کرده بودند، به شادی پرداختند.

آقای مرسی بعدا در نطقی تلویزیونی این "روز تاریخی" برای ملت مصر را ستود و گفت که او رئیس جمهور همه مصری ها خواهد بود.

او از پروردگار و "خون، اشک و فداکاری" هموطنانش تشکر کرد.

او گفت: "به لطف اتحاد و عشق ما به یکدیگر، خواهیم توانست آینده ای محترمانه تر برای خود بسازیم."

او به "شهدای انقلاب" که در جریان قیام سال گذشته کشته شدند ادای احترام کرد. آن قیام به برکناری حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر منجر شد.

اما او همچنین به ستایش از ارتش و پلیس پرداخت؛ نیروهایی که بسیاری از مصری ها می گویند نقشی منفی در یک سال گذشته بازی کرده اند.

واکنش‌های جهانی

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در تماسی تلفنی با آقای مرسی پیروزی او را در انتخابات تبریک گفت.

آقای اوباما در این گفتگو به رئیس جمهوری منتخب مصر گفت که آمریکا همچنان مصر را حمایت می کند تا دوران گذار به دموکراسی را طی کند.

کاخ سفید نیز در بیانیه ای نوشت: "به اعتقاد ما ضروری است که دولت مصر همچنان نقش خود به عنوان یکی از ارکان صلح، امنیت و ثبات منطقه ای را ادامه دهد."

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم ابراز امیدواری کرد که پیمان صلح بلندمدت میان دو کشور به قوت خود باقی بماند.

از سوی دیگر ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا در پیامی پیروزی آقای مرسی را به او تبریک گفت.

وزارت امور خارجه ایران هم در بیانیه‌ای با تبریک پیروزی آقای مرسی نوشته است: "حركت استقلال‌طلبانه مردم مصر كه با اتكا به ذات احديت و اراده و ايمان قوی در دوره جديد تحولات خاورميانه و بيداری اسلامی مراحل تكميلی خود را طی می‌كند".

حضور ارتش در خیابان

فاروق سلطان، رئیس کمیسیون انتخابات مصر در کنفرانس خبری که برای اعلام نتایج برگزار شد، ابتدا در مقدمه ای طولانی چگونگی برگزاری انتخابات و فعالیت های کمیسیون را تشریح کرد و به هواداران هر دو نامزد مرحله دوم انتخابات توصیه کرد که نتیجه را هر چه هست بپذیرند.

وضعیت شهر قاهره در آستانه اعلام این نتیجه امنیتی شده بود. مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به قاهره می گوید که تانک های ارتش در همه مراکز حساس شهر مستقر شده اند تا در صورت بروز ناآرامی، از این مراکز دفاع کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پس از انتشار خبر پیروزی محمد مرسی در انتخابات مصر، هواداران او که در میدان تحریر تجمع کرده بودند فریاد شادی برکشیدند

به گفته او، احمد شفیق از قبل گفته بود که نتیجه انتخابات هر چه که باشد، آن را خواهد پذیرفت، بنابراین احتمال اعتراض خشونت آمیز توسط هواداران او زیاد نیست.

قرار بود نتیجه انتخابات مصر روز پنجشنبه ۲۱ ژوئن اعلام شود، اما بعد از آن که محمد مرسی (نامزد مورد حمایت اخوان المسلمین) و احمد شفیق (نخست وزیر سابق)، هر دو خود را پیروز رقابت ها خواندند، اعلام نتیجه نهایی به تاخیر افتاد.

کمیسیون انتخابات مصر اعلام کرد که "به دلیل کثرت شکایات" دو رقیب انتخاباتی علیه یکدیگر و زمان لازم برای رسیدگی به این شکایات، اعلام نتیجه شمارش آراء در موعد مقرر امکانپذیر نیست.

بر اساس گزارش‌ها، به دلیل اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در مصر دولت ادارات را زودتر از معمول تعطیل کرده است.

همچنین گزارش شده است که تعداد زیادی از نیروهای ارتش در مقابل ساختمان مقر هیات عالی نظارت بر انتخابات در قاهره، مستقر شده‌اند.

ژیار گل خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی پیش از اعلام این نتیجه گزارش داد که میدان تحریر صحنه یکی از بزرگترین تجمعات هفته‌های اخیر بوده است و تجمع کنندگان که اکثرا هواداران اخوان المسلمین هستند، نام این تظاهرات را "مشروعیت" گذاشته‌اند.

طرفداران احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق و دیگر نامزد انتخابات اخیر مصر هم در منطقه نصر، یکی از مناطق حومه‌ای قاهره، تجمع کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها صدها نفر از حامیان آقای شفیق در حالی که تصاویر او را در دست داشتند، شعارهایی در حمایت از ارتش و علیه اخوان‌المسلمین سر داده‌اند.

شورای عالی نظامیان مصر روز جمعه ۲۲ ژوئن، اعلام کرده بود که اقدام نامزدهای ریاست جمهوری در اعلام پیروزی، پیش از اعلام رسمی نتایج انتخابات، توجیه‌ناپذیر است و نسبت به هر اقدامی که ثبات و امنیت مصر را به هم بزند، هشدار داد.

این شورا که وعده داده بود تا پایان ماه ژوئن قدرت را به رئیس‌جمهور منتخب واگذار خواهد کرد، اخیرا اختیارات وسیعی برای خود در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط