نخست وزیر ترکیه: از این به بعد به تهدیدات سوریه پاسخ نظامی خواهیم داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترکیه اعلام کرده است که هواپیمای سرنگون شده یک جنگنده اف ۴ بوده است

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفت که کشورش از این پس با دولت سوریه رفتار متفاوتی خواهد داشت و در آینده با هر گونه تهدید امنیتی از جانب آن کشور مقابله نظامی خواهد کرد.

آقای اردوغان با توصیف سوریه به عنوان یک "تهدید فوری" تاکید کرد که عمل سوری ها در ساقط کردن یک هواپیمای ترکیه را تلافی خواهد کرد.

همزمان، اندرس فو راسموسن دبیرکل ناتو اظهار داشت که اعضای ناتو در نشست امروز خود به طور کامل از ترکیه حمایت کرده اند.

آقای راسموسن این سخنان را بعد از نشست امروز ۲۸ کشور عضو ناتو بیان کرد که برای بررسی مساله سقوط هواپیمای ترکیه توسط سوریه تشکیل شده بود.

وی تاکید کرد که حمله سوریه به هواپیمای ترکیه غیرقابل قبول است و اعضای ناتو این حمله را به شدت محکوم می کنند.

آقای راسموسن افزود: "بگذارید صریح باشم. امنیت اعضای ناتو غیرقابل تفکیک است. ما همگی با ترکیه هستیم."

جلسه اعضای ناتو، سه شنبه ۲۶ ژوئن (۶ تیر) در بروکسل و به درخواست ترکیه تشکیل شده بود.

بر اساس بند ۴ اسانامه ناتو،، هر یک از کشورهای عضو پیمان آتلانیک شمالی، ناتو، در صورتی که احساس کنند تمامیت ارضی، استقلال سیاسی و امنیت کشورشان به خطر افتاده است، می‌توانند درخواست برگزاری چنین نشستی را مطرح کنند.

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرده که جت جنگنده اف ۴ این کشور که روز جمعه سرنگون شد، در فضای بین‌المللی هدف دفاع هوایی سوریه قرار گرفته است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در گفت و گو با همتای ترکیه‌ای خود، در مورد شرایط موجود ابراز نگرانی کرده و گفته است که از ترکیه حمایت خواهد کرد.

آقای هیگ تاکید کرده که سوریه را باید درباره این اقدامش پاسخگو باشد و بریتانیا آماده است که در شورای امنیت خواستار اقدام قاطعی در این مورد شود.

آقای داوود اوغلو به تلویزیون "تی‌آر‌تی" گفته است که جت اف ۴ روز جمعه صبح اشتباهی وارد حریم هوایی سوریه شد، اما بلافاصله از آن خارج شده و "۱۵ دقیقه بعد از خارج شدن از حریم هوایی سوریه" هدف دفاع هوایی قرار گرفته است.

این در حالی است که مقامات نظامی سوریه اعلام کرده‌اند که این جنگنده وارد حریم هوایی سوریه شده بود و "مطابق مقرراتی که در چنین موقعیت‌هایی اعمال می‌شود"، با آن برخورد شده است.

نیروی دریایی سوریه و ترکیه همچنان در جستجوی دو خدمه این هواپیما هستند.

مطالب مرتبط