حمله هواپیماهای جنگنده ترکیه به شورشیان کرد در عراق

هلی کوپتر ارتش ترکیه در استان حکاکی حق نشر عکس AFP
Image caption حملات تازه پس از یورش شورشیان کرد به پست های نظامی ترکیه صورت می گیرد

ارتش ترکیه حملات هوایی تازه علیه مواضع شورشیان کرد در شمال عراق را تایید کرده است.

ارتش ترکیه گفت که این حملات توسط هواپیماهای ترکیه علیه مخفیگاه های حزب کارگران کرد (پ ک ک) عمدتا در منطقه قندیل انجام شد.

ارتش چهارشنبه گذشته گفته بود که دست به حملات مشابهی زده است که یک روز پس از کشته شدن هشت سرباز ترک و ۲۶ شورشی پ ک ک در درگیری ها بود.

این حملات هوایی در خلال نزاع با سوریه بر سر سقوط یک هواپیمای ارتش ترکیه روی می دهد.

ارتش ترکیه در وبسایت خود در اشاره به شورشیان پ ک ک گفت که هواپیماهای آن "به ۹ هدف متعلق به سازمان تروریست های جدایی طلب" حمله کرده و همه هواپیماها به سلامت به پایگاه خود بازگشته اند.

تصور می شود که چند هزار شورشی پ ک ک در مخفیگاه های شمال عراق حضور داشته باشند.

طی یک سال اخیر شمار درگیری های میان پ ک ک و نیروهای مسلح ترکیه در جنوب شرقی ترکیه افزایش یافته و این گروه شورشی در گذشته بمبگذاری هایی را در بخش هایی از ترکیه انجام داده است.

جاناتان هد خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که حملات هوایی ترکیه تاثیر قابل مشاهده زیادی بر عملیات پ کا کا علیه ترکیه ندارد.

حملات چهارشنبه در پی یورش شورشیان به پست های ارتش در استان حکاکی که منجر به کشته شدن هشت سرباز و زخمی شدن ۱۶ سرباز ترک شد صورت می گیرد.

پ ک ک که از سوی اتحادیه اروپا و آمریکا یک سازمان تروریستی توصیف شده در سال ۱۹۸۴ عملیات چریکی خود را برای کسب یک وطن قومی در قلب منطقه کردنشین در جنوب شرقی ترکیه شروع کرد.

این گروه اکنون ادعای یک کشور مستقل کردی را کنار گذاشته اما می گوید که برای خودمختاری و حقوق فرهنگی مردم کردستان می جنگد.

مطالب مرتبط