پوتین در اسرائیل 'در مورد ایران گفت‌وگو می کند'

حق نشر عکس RIA Novosti
Image caption ولادیمیر پوتین برای اولین بار در هفت سال اخیر به خاورمیانه سفر می کند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه که برای نخستین بار در هفت سال اخیر به کشورهای خاورمیانه سفر می کند، در این سفر درباره ایران و سوریه با مقامات اسرائیل گفت و گو می کند.

آقای پوتین، سفر خود به خاورمیانه را با دیدار از اسرائیل آغاز کرد و انتظار می رود که فعالیت های هسته ای ایران و بحران ادامه دار در سوریه مهم ترین موضوعات گفت و گوی او با مقامات اسرائیل باشد.

جان دانیسون، گزارشگر امور خاورمیانه بی بی سی می گوید که گفت و گوهای وی با موضوع ایران بر محورهایی مانند تنش در روابط این کشور با اسرائیل استوار خواهد بود.

آقای پوتین معتقد است که حمله نظامی احتمالی اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران "به واقع فاجعه برانگیز" خواهد بود، اما بسیاری از اسرائیلی ها، روسیه را که در ساخت بخش هایی از تأسیسات هسته ای ایران همکاری داشته، به تعلل در تشدید تحریم ها علیه ایران متهم می کنند.

اسرائیل، میزبان بیش از یک میلیون مهاجر از شوروی سابق است و با روسیه روابط فرهنگی بسیار قدرتمندی دارند.

گزارشگران و کارشناسان می گویند که روابط سیاسی دو کشور در سال های اخیر دچار پیچ و خم های فراوان بوده است.

آقای پوتین بعد از چهار سال نخست وزیری، اوایل سال جاری میلادی بار دیگر به منصب ریاست جمهوری روسیه بازگشت.

قرار بر این است که او روز دوشنبه در اسرائیل باشد و روز سه‌شنبه در شهر بیت لحم با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به گفت و گو بنشیند.

او بعد از این دور گفتگوها راهی اردن خواهد شد تا با عبدالله دوم، پادشاه این کشور دیدار کند.

تنش‌ها

ولادیمیر پوتین قرار است در مراسم پرده برداری رسمی از بنای یادبود میلیون ها سرباز روس که در جنگ جهانی دوم در نبرد با نازی ها جان خود را از دست دادند نیز شرکت کند.

آقای پوتین روز دوشنبه با آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه اسرائیل که به زبان روسی سخن می گوید، شیمون پرز رئیس جمهور اسراییل و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور نیز دیدار می کند.

بحران در کشور سوریه که مشتری تسلیحات روسیه است و بندری در آب های عمیق مدیترانه در اختیار نیروی دریایی روسیه قرار داده است، از جمله موضوعات گفت و گوی دو طرف خواهد بود.

در سال ۲۰۰۵ آقای پوتین اولین رییس جمهور روسیه بود که از اسرائیل دیدن کرد.

او در همان سال به کرانه غربی و مصر هم رفت.

مطالب مرتبط