محمد مرسی، رییس جمهور مصر، مردم را به اتحاد ملی فراخواند

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد مرسی نخستین رییس جمهور غیر نظامی مصر است

محمد مرسی، رییس جمهور جدید مصر، در پی پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری مردم مصر را به اتحادی ملی فراخواند.

آقای مرسی که نامزد مورد حمایت اخوان المسلمین بود، ۵۱.۷۳ درصد آرا و آقای شفیق، نخست وزیر سابق، ۴۸.۲۷ درصد کل آرا در مرحله دوم را به خود اختصاص دادند. به این ترتیب محمد مرسی نخستین رئیس جمهور غیرنظامی مصر محسوب می شود.

ژنرال طنطاوی، رئیس شورای نظامی مصر و رهبران کشورهای جهان ابن پیروزی را به محمد مرسی تبریک گفتند. باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در تماسی تلفنی با آقای مرسی پیروزی او را در انتخابات تبریک گفت و تاکید کرده که مصر باید "ستون صلح منطقه" باشد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مصر روزهای پر اضطراب و پر کشمکشی را گذراند؛ قرار بود نتیجه انتخابات مصر روز پنجشنبه، ۲۱ ژوئن اعلام شود، اما بعد از آن که هر دو نامزد حاضر در رقابت‌ها اعلام پیروزی کردند، اعلام نتیجه به تاخیر افتاد و هیات عالی نظارت بر انتخابات اعلام کرد که "به دلیل کثرت شکایات" دو رقیب انتخاباتی علیه یکدیگر و زمان لازم برای رسیدگی به این شکایات، اعلام نتیجه شمارش آراء در موعد مقرر امکانپذیر نیست. در نهایت در پی تجمع دهها هزار نفر از مردم مصر در میدان تحریر قاهره بالاخره کمیسیون انتخابات مصر، روز گذشته، یکشنبه ۲۴ ژوئن محمد مرسی، نامزد مورد حمایت اخوان المسلمین را پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد.

محمد مرسی، ۶۰ ساله، متاهل و دارای چهار فرزند است. او که در آمریکا تحصیل کرده است در دانشگاه در رشته مهندسی تدریس می کند. آقای مرسی رهبر حزب عدالت و آزادی وابسته به اخوان‌المسلمین است و در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ میلادی نماینده مستقل پارلمان مصر بوده است. "ثبات، امنیت، عدالت و موفقیت" زیر چتر یک پرچم اسلامی، شعار انتخاباتی رییس جمهور منتخب مصر در رقابت با رقبای انتخاباتی اش بود.

دهها هزار نفر از هواداران اخوان المسلمین به خاطر کسب این پیروزی توسط محمد مرسی، یکشنبه شب تا صبح دوشنبه در میدان تحریر قاهره به هلهله، پایکوبی و آتش بازی پرداختند.

مطالب مرتبط