هشدار آمریکا: گروه‌های پیکارجوی اسلامگرای آفریقا هماهنگ می‌شوند

پیکارجوی اسلامگرای آفریقا حق نشر عکس BBC World Service

فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا هشدار داده که سه گروه بزرگ پیکارجوی اسلامگرای آفریقا در تلاش برای هماهنگی بیشتر هستند.

ژنرال کارتر هام گفت که شاخه القاعده در شمال آفریقا موسوم به القاعده در مغرب اسلامی احتمالا منابع مالی و مواد منفجره در اختیار خود را با گروه اسلامگرای بوکو حرام نیجریه تقسیم می کند.

ژنرال هام افزود که جنبش جدایی طلب شمال مالی، منطقه امنی را برای فعالیت های القاعده در مغرب اسلامی فراهم کرده است.

فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا افزود که گروه شباب سومالی نیز یکی از "خطرناک ترین" گروه‌ها به شمار می رود.

ژنرال کارتر هام فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا را به عهده دارد و از مقر فرماندهی آن در شهر اشتوتگارت آلمان، فعالیت‌های نظامی آمریکا در قاره آفریقا (به غیر از مصر) را هدایت می کند.

این فعالیت‌ها شامل اقدام مستقیم نظامی از جمله استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین علیه پیکارجویان اسلامگرای شباب در سومالی و یا آموزش ارتش‌های کشورهای آفریقایی در کشورهای منطقه است.

در حال حاضر صد نفر از پرسنل واحد ویژه ارتش آمریکا زیر نظر ژنرال هام در تلاش برای به دام انداختن جوزف کانی، شورشی اوگاندایی هستند.

ژنرال هام که در واشنگتن سخن می گفت افزود گروه های القاعده در مغرب اسلامی، بوکو حرام و شباب، "خطرناک‌ترین" گروه‌ها هستند، اما از لحاظ تشکیلاتی، یکدست نیستند و از یک برنامه جهادی مشخص پیروی نمی کنند.

او افزود که نگران کننده ترین مساله این است که افراطی ترین بخش این گروه ها در حال هماهنگی با یکدیگر هستند.

ژنرال هام گفت که ارتباطات میان القاعده در مغرب اسلامی و بوکو حرام، نگران کننده است.

فرمانده نیروهای آمریکایی در آفریقا گفت که نگرانی های آمریکا در باره القاعده در مغرب اسلامی به خصوص در مورد وضعیت مالی در حال افزایش است.

به دنبال کودتای نظامی در مالی، جنبش جدایی طلبانه ای در این کشور به رهبری گروه های اسلامگرا و شورشیان طوارق شکل گرفت.

ژنرال کارتر هام گفت که القاعده در مغرب اسلامی در حال حاضر دارای "منطقه امنی" در بخش های بزرگی از مالی است و بدون محدودیت در حال فعالیت است.

مطالب مرتبط