رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون؟

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

سیلاس، نام کوچک یکی از رانندگان تاکسی در شهر واشنگتن آمریکاست. او معتقد است که باراک اوباما آفریقایی تبار نیست. چون مادرش سفیدپوست بوده و نزد مادربزرگ و پدربزرگ سفیدپوستش بزرگ شده است. بحث کردن هم با او فایده ندارد. نهایتا پذیرفت که گفته شود، آقای اوباما پوستش قهوه ای رنگ است.

رنگ پوست آقای اوباما، نام او را در کتاب نخستین‌های جهان نوشت؛ نخستین رئیس جمهوری آفریقایی تبار ایالات متحده آمریکا که در روز چهارم نوامبر سال ۲۰۰۸ میلادی بر رقیبش پیروز شد.

حضور او در انتخابات، چنان شوری را در میان سیاهپوستان آمریکایی به پا کرد که باعث شد، سه میلیون نفرشان بیشتر از دوره قبل پای صندوق‌های رای بروند. ۹۵ درصدشان هم به آقای اوباما رای دادند. به کسی که دست کم به "لحاظ ظاهری" به آنها نزدیک تر است.

آقای اوباما از حزب دموکرات است. پیش از او هم نامزدهای دیگر دموکرات توانسته بودند که رای سیاهپوستان آمریکایی را با خود همراه کنند.

مثلا در سال ۲۰۰۰ میلادی که جورج دبلیو بوش از حزب جمهوری‌خواه رقیب ال گور از حزب دموکرات بود، ۹۰ درصد از سیاهپوستان به نامزد دموکرات‌ها رای دادند.

آیا سیاست‌های دموکرات‌ها واقعا همان است که سیاهپوستان می‌خواهند؟

راننده تاکسی سرسخت من در شهر واشنگتن می‌گوید نه. سیلاس می‌گوید که هر دوی این احزاب "شیطان صفت" هستند. یکی از آنها کمتر. البته پرواضح است که نام آن حزبی که کمتر "شیطان صفت" است را نمی برد. اخلاق خودش را دارد.

قهوه‌ای‌تر شدن، سفیدتر شدن

آبراهام لینکلن، رئیس جمهوری آمریکا که به برده داری در این کشور خاتمه داد، از حزب جمهوری‌خواه بود.

در طی صد و پنجاه سالی که از تصویب آن قانون می‌گذرد، دموکرات‌ها کم کم جای جمهوری‌خواهان را در دفاع از حقوق اقلیت‌ها گرفتند.

"جامعه آمریکا در حال قهوه‌ای‌تر شدن است و در عوض جمهوری‌خواهان بیشتر از گذشته تبدیل به یک حزب سفیدپوست می‌شوند." این جمله را مایکل فانتروی می‌گوید. استاد علوم سیاسی در دانشگاه جورج میسون آمریکا و نویسنده کتابی درباره رابطه سیاه‌پوستان و حزب جمهوری خواه.

او می‌گوید که دموکرات‌ها به دلیل نزدیکی به "مسائل مختص سیاهپوستان" بیشتر به آنها نزدیک هستند تا جمهوری خواهان.

آقای فانتروی می‌گوید که چرخش ۱۸۰ درجه ای دموکرات‌ها در طول پنج دهه رخ داده است. زمانی که آفریقایی تبارها کم کم رهسپار شمال شدند تا در کارخانه‌ها کار کنند. آرزوی دست یافتن به آرای این تازه واردان "سبب شد که دموکرات‌ها سیاست‌های متعادل‌تری را در پیش بگیرند."

از سوی دیگر جمهوری‌خواهان برای جلب نظر محافظه کاران کم کم به سمت راست سیاست آمریکا رفتند.

آخرین نفر صف

"مسائل مختص به سیاهپوستان" چیست که خیلی‌ها از آن صحبت می‌کنند؟

نه تنها مایکل فانتروی که استاد دانشگاه است بلکه این عبارت را از دهان کشیش جورج گیلبرت سینیور هم شنیدم.

کشیشی که کلیسایش در شمال شرقی شهر واشنگتن است و مخاطبانش هم سیاهپوستان هستند.

"شاید بدانید که آفریقایی‌تبارها بیشتر از هر اقلیت نژادی دیگر در آمریکا زیر فشار بودند."

این آغاز پاسخ بلند کشیش است، به این سوال که "مسائل مختص به سیاهپوستان" چیست؟

او می‌گوید: "شغل. آموزش. خانه. به هر مسئله ای که نگاه کنید متوجه می‌شوید که ما هنوز زیر فشاریم."

می گوید که "ما آخرین کسانی هستیم که استخدام می‌شویم و از اولین‌ها هستیم که اخراج می‌شوند."

به نظر او سیاهپوستان در زمینه آموزش هم دچار نابرابری هستند و نابرابری در زمینه سیاست هم هست.

اضافه می‌کند که مردم درباره سیاهپوستان و کلا رنگین پوستان "منفی" صحبت می‌کنند.

برای همین‌هاست که می‌گوید: "ما به رئیس جمهوری احتیاج داشتیم که مانند آقای اوباما بداند که ما همچنان زیر فشار هستیم."

آمار نشان می‌دهد که در همین ماه گذشته میلادی، نرخ بیکاری سفیدپوستان ۷.۲ درصد بوده. در حالی که میان سیاهپوستان ۱۳.۶ درصد بیکار بوده اند.

نرخ بالای بیکاری در آمریکا بارها باعث رای نیاوردن سیاستمداران شده است. اما استثنائا این بار به نظر می‌رسد سیاهپوستان بخواهند رئیس جمهوری را ببخشند.

بخشش، لازم نیست ...

حدود یک ماه پیش که رئیس جمهوری آمریکا از ازدواج همجنس‌گرایان دفاع کرد، عده‌ای از ناظران نگران شده بودند که چنین اظهار نظری، ممکن است که منجر به ریزش آرای آقای اوباما نزد سیاهپوستان شود که عمدتا مذهبی هستند.

مایکل فانتروی، می‌گوید که ممکن است که این ماجرا از آرای آقای اوباما بکاهد. اما نه در تعداد قابل توجه: "عده ای از آفریقایی تبارها هم هستند که بعد از اعلام موضع رئیس جمهوری، تصمیم گرفتند که یک بار دیگر به درستی ازدواج همجنسگرایان فکر کنند."

کشیش هم از نظر مومنانی که به کلیسایش می‌آیند می‌گوید که آنها چندان موافق این موضوع نبودند. اما اضافه می‌کند: "ما تنها به خاطر یک مشکل، او را جلوی اتوبوس نمی اندازیم."

حتی اگر آن مشکل، چیزی باشد که در انجیل نهی شده است و از آن به عنوان گناه کبیره نام برده شده.

رنگ رخساره خبر می‌دهد از سر درون؟

این طور که به نظر می‌آید سیاهپوستان در این دوره هم به نامزد حزب دموکرات رای می‌دهند. دلایل متنوعی هم برای رایشان دارند.

سیلاس، راننده تاکسی، می‌گوید چون دموکرات‌ها "کمتر شیطان صفت" هستند.

مایکل فانتروی، استاد علوم سیاسی، می‌گوید برای اینکه دموکرات‌ها به "مشکلات مختص سیاهپوستان" بیشتر اهمیت می‌دهند.

یا آن طور که کشیش می‌گوید: "برای اینکه ما بارها به سفیدپوست‌ها رای داده ایم تا رئیس جمهوری و سناتور شوند و حالا می‌خواهیم به یک آفریقایی‌تبار رای بدهیم."