نگرانی اسپانیا از هزینه استقراض و مخالفت آلمان با اوراق قرضه یورو

راخوی حق نشر عکس Reuters
Image caption راخوی نگران افزایش هزینه استقراض از بازارهای مالی است

دولت اسپانیا نگرانی خود را از هزینه سنگین استقراض از بازارهای مالی ابراز کرده و آلمان با صدور اوراق قرضه مشترک یورو برای حمایت از کشورهای مقروض مخالفت کرده است.

روز چهارشنبه، ٧ تیر (٢٧ ژوئن)، ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا، گفت که مبرم ترین موضوع برای دولت او در حال حاضر هزینه سنگین استقراض از بازارهای مالی به منظور تامین منابع لازم جهت بازپرداخت بهره و اصل بدهی های قبلی است.

آقای راخوی، که در جلسه پارلمان اسپانیا سخن می گفت، افزود: "ما نمی توانیم با هزینه های فعلی، برای مدتی طولانی به دریافت وام از بازارهای مالی ادامه دهیم."

به گزارش منابع مالی، با توجه به بازده بهای اوراق قرضه دولتی اسپانیا در بازارهای مالی، اوراق قرضه جدید تنها در صورتی قابل فروش خواهد بود که نرخ بهره پرداختی آن کمتر از ٦.٨ درصد نباشد.

اظهارات ماریانو راخوی در حالی انتشار می یابد که برخی کارشناسان هشدار داده اند که ممکن است جلوگیری از ورشکستگی اقتصاد اسپانیا، که چهارمین اقتصاد بزرگ حوزه یوره محسوب می شود، مستلزم اجرای یک طرح جامع نجات مالی باشد.

تاکنون، افزایش هزینه استقراض از بازارهای مالی باعث شده است تا پرتغال، ایرلند و یونان خواستار دریافت کمک هایی به ارزش چند میلیارد یورو شوند اما در مقایسه با آنها، کمک مورد نیاز اسپانیا به مراتب بیشتر خواهد بود.

نخست وزیر اسپانیا گفت که با توجه به هزینه سنگین استقراض، "نهادها و موسسات مالی از استفاده از امکانات بازارهای مالی محروم شده اند و اسپانیا، ایتالیا و کشورهای دیگر هم به تدریج به همین مشکل گرفتار می شوند."

براساس آمار مالی، نرخ بهره مورد انتظار بازارهای مالی برای خرید اوراق قرضه دولت ایتالیا در فاصله یک ماه گذشته از ٢.١ درصد به حدود ٢.٦ درصد افزایش یافته و به این ترتیب، بار سنگین تری را بر دولت این کشور تحمیل کرده است.

اوراق قرضه مشترک و مخالفت آلمان

افزایش بهره درخواستی برای صدور اوراق قرضه جدید به معنی آن است که هزینه اخذ وام به منظور بازپرداخت وام هایی که سررسید آنها فرا رسیده، بیشتر می شود و فشار بر کشور وام گیرنده را به طور تصاعدی افزایش می دهد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مرکل بدون تبعیت کشورهای دیگر از سیاستهای مورد نظر آلمان حاضر به قبول بار صدور اوراق قرضه یورو نیست

در مورد اسپانیا، افزایش هزینه استقراض خارجی با تعمیق رکود اقتصادی همراه است و به این ترتیب، امید به توانایی این کشور در غلبه بر بحران مالی کنونی بدون کمک خارجی را از میان برده است.

رکود اقتصادی و نرخ بالای بیکاری در اسپانیا به معنی افزایش هزینه دولت برای پرداخت بیمه بیکاری است در حالیکه عواید حاصله از مالیات بردرآمد کاهش یافته و دولت نمی تواند با اتکا به منابع سنتی درآمد و بدون توسل به استقراض جدید، بدهی های قبلی را بپردازد.

یکی از راه هایی که اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای بدهکار حوزه یورو برای حل این بحران پیشنهاد کرده اند استقراض از طریق صدور اوراق قرضه مشترک تمامی کشورهای این حوزه است که با توجه به بنیه اقتصادی کشورهایی مانند آلمان، قاعدتا باید با هزینه کمتری به فروش رود.

دولت آلمان تا کنون با چنین راه حلی مخالفت کرده و غلبه بر بحران مالی کنونی را صرفه جویی دولت های بدهکار از طریق تحمیل ریاضت اقتصادی بر مردم دانسته است.

امروز، چهارشنبه، (۲۶ ژوئن، ۷ تیر) آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، بار دیگر صدور اوراق قرضه مشترک حوزه یورو را رد کرد و آن را "راهی اشتباه" برای عبور از بحران کنونی دانست.

خانم مرکل گفت که تنها زمانی می توان از "بدهی مشترک" سخن گفت که تمامی کشورهای حوزه یورو سیاست های اقتصادی مناسب و همسویی را به اجرا گذاشته باشند.

صدراعظم آلمان امروز در پاریس با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه دیدار می کند.

این ملاقات در آستانه اجلاس رهبران اروپایی در بروکسل صورت می گیرد که روز پنجشنبه برگزار می شود و دستور کار آن بررسی راه های غلبه بر بحران مالی کنونی و یافتن راه هایی برای جلوگیری از بروز آن در آینده است.

مطالب مرتبط