نشست ژنو در مورد بحران سوریه بدون حضور ایران برگزار می‌شود

کوفی عنان حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عنان ابراز امیدواری کرده است که به چرخه خشونت در سوریه پایان داده شود

کوفی عنان، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه می گوید که نشست اعضای این اتحادیه و قدرت های جهانی در مورد بحران سوریه روز شنبه در ژنو برگزار خواهد شد.

آقای عنان امروز چهارشنبه ۲۷ ژوئن (۷ خرداد) گفت که از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، به همراه نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه عرب و همچنین ترکیه برای شرکت در این نشست دعوت کرده است.

ایران به این نشست دعوت نشده است.

پیشتر گفته می شد که هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در صورت حضور ایران، در این نشست شرکت نخواهد کرد.

خانم کلینتون امروز و در آغاز سفر به اروپا در یک کنفرانس خبری در هلسینکی گفت که "امید فراوان" دارد که نشست ژنو نقطه عطفی در بحران سوریه باشد.

او گفت که آمریکا از طرح کوفی عنان برای "تحول سیاسی" در سوریه حمایت می کند.

خانم کلینتون گفت که آقای عنان "طرحی دقیق" برای تحول سیاسی در سوریه دارد که می تواند از طریق صلح آمیز به تحول دموکراتیک و مورد خواست مردم سوریه بینجامد.

عدم دعوت ایران به این نشست احتمالا باعث ناخشنودی عمیق روسیه شود.

روسیه و ایران دو هم‌پیمان استراتژیک حکومت بشار اسد در سوریه محسوب می شوند.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه گفته بود که ایران باید به نشست ژنو دعوت شود و عدم حضور نمایندگان این کشور در نشست مذکور، روند امور را پیچیده تر خواهد کرد.

کشورهای غربی حکومت ایران و نیروی قدس سپاه پاسداران را متهم می کنند که در سرکوب اعتراضات در سوریه دست دارند.

مقامات ایران دخالت مستقیم در سرکوب مخالفان سوریه را تکذیب کرده اند، اما به صراحت می گویند که با تمام توان از حکومت آقای اسد که به گفته آنها "در خط مقاومت" در برابر اسرائیل است حمایت می کنند.

سوریه از زمان جنگ ایران و عراق روابط نزدیکی با حکومت اسلامی ایران داشته و به همراه گروه حزب الله در لبنان از جمله مهمترین عوامل قدرت منطقه ای ایران محسوب می شود.

مطالب مرتبط