قانون بیمه اوباما در معرض داوری

دیوان عالی آمریکا حق نشر عکس AP
Image caption دیوان عالی آمریکا حکم خود را درباره قانون خدمات بیمه درمانی اعلام خواهد کرد

دیوان عالی آمریکا روز پنجشنبه درباره قانون خدمات بیمه درمانی باراک اوباما، رییس جمهوری این کشور تصمیم خواهد گرفت. قانونی که دو سال پیش با جنجال زیاد تصویب شد، ۲ ماه پیش زیر ذره بین ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا قرار گرفت و حال نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

در زمان تصویب آن در مارس سال ۲۰۱۰، بسیاری از آمریکایی ها، به خصوص سیاستمداران جمهوری خواه آنرا ناقض قانون اساسی کشورشان خواندند.

زمانی که در سال ۲۰۰۸، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا شد، نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در این کشور فاقد بیمه درمانی بودند. با در نظر گرفتن میزان زمان و مخارج سیاسی که آقای اوباما برای طراحی و تصویب این قانون صرف کرده است، تصمیم روز پنجشنبه اهمیت بسیاری پیدا می کند.

اما باید به این موضوع، اوج گرفتن رقابت های انتخاباتی را نیز اضافه کرد.

تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و نظرسنجی ها حاکی از رقابتی تنگاتنگ میان باراک اوباما و میت رامنی، نامزد حزب جمهوری خواه است.

از سوی دیگر، میت رامنی، متعهد شده است در صورت پیروزی، این قانون را لغو خواهد کرد.

بیمه همگانی و جنجالی

طرح اصلاح خدمات بیمه درمانی آقای اوباما شامل چیست که باعث شده دیوان عالی آمریکا درعملی کم سابقه ۳ روز را در ماه آوریل به بررسی آن اختصاص دهد و ارائه نظر نهایی را به دو ماه بعد ارجاع دهد؟

چرا ۲۶ ایالت آمریکا آنرا مغایر قانون اساسی آمریکا دانسته و پای آنرا به دیوان عالی آمریکا کشانده اند؟

قانون بیمه خدمات درمانی آقای اوباما از چند قسمت متفاوت تشکیل شده، اما طرح بیمه همگانی، قسمتی است که بیشترین جنجال را برانگیخته است. این طرح، همه آمریکایی ها را موظف می کند برای خود بیمه تهیه کنند. افرادی که از این کار سرباز زنند، باید جریمه بپردازند.

مخالفان می گویند این خلاف قانون اساسی آمریکا است و دولت نمی تواند مردم را مجبور به تهیه بیمه کند. موافقان می گویند بیمه همگانی باعث می شود هیچ فردی بدون بیمه نباشد.

از دیگر موارد این قانون می توان به باقی ماندن افراد زیر ۲۶ سال، تحت پوشش والدین خود اشاره کرد. بسیاری از جوانان آمریکایی که با مشکل اشتغال روبرو هستند، از این مورد استقبال کردند.

افرادی که پیشینه بیماری دارند نیز بر اساس قانون جدید، نیاز به پرداخت مبلغ بالاتر برای بیمه خود ندارند.

دیوان عالی، داور نهایی

حق نشر عکس AP
Image caption زمانی که در سال ۲۰۰۸، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا شد، نزدیک به ۵۰ میلیون نفر در این کشور فاقد بیمه درمانی بودند

تصمیم نهایی با دیوان عالی آمریکا است و نظر ۹ قاضی زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

جاناتان اوبرلندر، استاد سیاستگذاری درمانی در دانشگاه چپل هیل کارولینای شمالی و نویسنده کتابی درباره بیمه خدمات درمانی در آمریکا، می گوید آخرین بار در سال ۱۹۶۵ بود که قانون خدمات درمانی جامع شبیه قانون جدید تصویب شد.

او می گوید در آن زمان این قانون به دیوان عالی آمریکا نرسید.

به گفته آقای اوبرلندر، ۵۰ میلیون نفر در آمریکا بیمه ندارند و حکم روز پنجشنبه، آینده درمانی آنها را رقم خواهد زد.

نظرسنجی ها در آمریکا نشان می دهد مردم درباره این قانون خوش بین نیستند، اما از وضعیت فعلی نیز رضایت ندارند.

از سوی دیگر، اوائل ماه گذشته، در نظرسنجی که توسط روزنامه نیویورک تایمز و شبکه خبری سی بی اس انجام گرفت، تنها ۴۴ درصد آمریکایی ها از عملکرد دیوان عالی آمریکا رضایت نشان دادند. این رقم در سال ۲۰۰۰، ۵۰ درصد بود.

پاسخ دهندگان به نظرسنجی، به روزنامه نیویورک تایمز گفتند که برخی از تصمیم های دیوان عالی آمریکا رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است، چیزی که قبلا سابقه کمتری داشته است.

بیمه خدمات درمانی تعیین کننده رییس جمهور آینده؟

آقای اوبرلندر می گوید شکی نیست که هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه از حکم دیوان عالی برای اهداف سیاسی خود استفاده خواهند کرد.

در صورت موافقت دیوان عالی آمریکا، آقای اوباما آنرا موفقیتی برای خود اعلام خواهد کرد.

میت رامنی اما، خواهد گفت که تنها راه نجات افرادی که مخالف آن هستند این است که به او رای دهند.

در صورت مخالفت نیز، آقای رامنی به حرف های قبل خود درباره غیر قانونی بودن آن اشاره خواهد کرد و از سوی دیگر، آقای اوباما رای دیوان عالی را زیر سوال خواهد برد و آنرا سیاسی خواهد خواند.

آمارها از افت رضایت مردم نسبت به دیوان عالی نیز به او کمک خواهد کرد.

استاد دانشگاه چپل هیل می گوید تا انتخابات همچنان زمان باقیست و موارد زیادی هستند که می توانند تعیین کننده نتیجه نهایی آن باشد.

به گفته او آنچه بیش از همه، در روز انتخابات در رای آمریکایی ها تاثیر خواهد داشت، وضعیت اقتصادی کشور است.

اما شکی نیست که حکم تاریخی روز پنجشنبه، دست کم تا مدتی، ذهن سیاستمداران و مردم آمریکا را به خود مشغول خواهد کرد.

مطالب مرتبط