تقدیر حماس از بریتانیا به دلیل گزارش نقض حقوق کودکان زندانی فلسطینی

Image caption در بخشی از این گزارش آمده است که حداقل سن نگهداری کودکان اسرائیلی در بازداشت ۱۴ سال و برای کودکان فلسطینی ۱۲ سال است.

جنبش حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، روز پنجشنبه با ارسال نامه ای به ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، از تهیه گزارش نقض حقوق کودکان فلسطینی زندانی در اسرائیل تقدیر کرد.

در نتایج تحقیقی که از سوی هیئتی از وکلای بریتانیایی و با حمایت دولت بریتانیا صورت گرفته، اسرائیل متهم شده است که با نحوه رفتار خود با کودکان فلسطینی دربند، قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.

در گزارش این هیئت ۹ نفره از وکلا و حقوقدانان مستقل بریتانیایی که بخشی از آن، بر اساس مقایسه سیستم قضایی نظامی در اراضی اشغالی کرانه باختری رود اردن و سیستم قضایی برای شهروندان اسرائیلی صورت گرفته، به تفاوت رفتار اسرائیل میان کودکان زندانی فلسطینی و کودکان زندانی اسرائیلی اشاره شده است؛ از جمله مشخص ترین این تفاوت ها مدت بازداشت کودکان پیش از حضور در برابر قاضی است. (این مدت زمان برای کودکان اسرائیلی حداکثر ۲۴ ساعت است در حالی که برای کودکان فلسطینی ممکن است تا هشت روز به طول انجامد.)

مبنای این گزارش که روز سه شنبه ۲۶ ژوئن منتشر شده، سفری است که این هیئت در ماه سپتامبر گذشته به کرانه باختری رود اردن و اسرائیل داشت که با حمایت مالی و اجرایی وزارت خارجه بریتانیا و کنسولگری بریتانیا در بیت المقدس صورت گرفته است.

وزارت خارجه حماس گفته است که نامه ای را به ویلیام هیگ ارسال کرده است و در آن ضمن ارج نهادن بر حمایت وزارت خارجه بریتانیا از تهیه این گزارش، بر وضعیت بد زندانیان فلسطینی در زندان های اسرائیل و عدم رعایت عرف بین المللی و عملکرد ماموران اسرائیلی که در تناقض با توافقنامه های سازمان ملل درباره حقوق کودکان است، تاکید کرده است.

وزیر خارجه حماس در نامه به ویلیام هیگ، خواهان ادامه تلاش ها در راستای حمایت از حقوق مشروع و مقابله با ظلم بدون هیچ تبعیضی شده است.

به گزارش خبرگزاری فلسطین (وفا)، غسام خطیب، رئیس مرکز رسانه ای دولت حماس نیز گفته که این گزارش "نقض جدی حقوق کودکان زندانی توسط اسرائیل را که نیازمند دخالت فوری برای توقف آن است، افشا می کند."

در هیات ۹ نفره حقوقدانان بریتانیایی که گزارشی از وضعیت کودکان زندانی فلسطینی در اسرائیل منتشر کرده اند، افرادی چون سر استفن سدلی، قاضی سابق دیوان عالی بریتانیا و لیدی اسکاتلند، دادستان کل سابق و مشاور عالی سابق دولت این کشور حضور دارند.

این گزارش حاوی ۴۰ توصیه به دولت اسرائیل است که از آن جمله می‌توان به پایان دادن به بازداشت‌های شبانه و نبستن چشم زندانیان کودک اشاره کرد.

دولت اسرائیل پس از انتشار این گزارش گفته است که آن را مورد مطالعه قرار خواهد داد.

مطالب مرتبط