اولین یادبود کشتار زندان ابو سلیم در لیبی

حق نشر عکس AFP
Image caption زندان ابوسلیم هم اکنون به نمایشگاهی برای عموم بدل شده است

لیبیایی‌ها برای نخستین بار مراسمی عمومی برای سالگرد کشتار نزدیک به ۱۳۰۰ زندانی، که ۱۶ سال پیش به گلوله بسته شدند، برگزار کردند.

این زندانیان پس از شرکت در اعتراضی در تقاضا برای بهبود شرایط حبس خود و برگزاری دادگاه‌های عادلانه، در زندان مخوف ابو سلیم در طرابلس، پایتخت لیبی، به قتل رسیدند.

پس از سرنگونی قذافی این زندان به یک نمایشگاه بدل شده است.

عبدالله سنوسی، از بستگان نزدیک قذافی، متهم است که دستور شلیک به زندانیان داده است. او در دوران قذافی ریاست دستگاه اطلاعاتی و امنیتی این کشور را به عهده داشت.

هم‌اکنون زندان ابوسلیم محلی است که زندانیان سابق، خانواده‌هایشان و دیگران می‌توانند به ۱۲۶۹ زندانی جان باخته در سال ۱۹۹۶ و دیگرانی که در این زندان محبوس بوده‌اند، ادای احترام کنند.

در یکی از حیاط‌های این زندان وسایل شخصی زندانیان، عکس‌هایی از کشته شدگان و از جمله پیغام‌هایی که آنان مخفیانه به هم می‌نوشته‌اند به نمایش گذاشته شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در طرابلس می‌گوید مسیر عدالت در لیبی هنوز به واسطه حس انتقام‌جویی سنگلاخ است.

آقای سنوسی که به "قصاب" نیز شهره بود، یکی از خوف‌انگیزترین چهره‌های حکومت قذافی به شمار می‌رفت و دادگاه جنایی بین‌المللی خواهان محاکمه او به اتهام خشونت علیه تظاهرکنندگان مخالف با حکومت قذافی است. وی هم اکنون در کشور موریتانی بسر می‌برد.

موریتانی او را به ورود غیرقانونی به خاک خود متهم می‌کند، لیبی نیز خواهان استرداد او است.