محمد مرسی: مردم تنها منبع قدرت هستند

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد مرسی در سخنرانی امروزش کوشید خود را رییس‌جمهور همه مصری‌ها و نه فقط اسلام‌گرایان، نشان دهد

محمد مرسی، که به تازگی به ریاست‌جمهوری مصر انتخاب شده، امروز در جمع هواداران خود به سخنرانی پرداخت.

آقای مرسی به مردم مصر، از شهرها و روستاها و همچنین قشرهای گوناگون ادای احترام کرد. او گفت پیشتر "شیطان باعث شده ذکر برخی را فراموش کنم" اما اکنون به همه درود می‌فرستم.

او سپس به اهالی چند شهر و استان، از جمله قاهره، درود فرستاد. همچنین نسبت به "هنرمندان، اهل فرهنگ و دست اندرکاران رسانه‌های گروهی" اظهار دوستی کرد.

آقای مرسی چندین بار به کشته‌شدگان انقلاب مصر، که از آنان با عنوان "شهید" یاد کرد، و همچنین مجروحان آن ادای احترام کرد.

تاکید آقای مرسی در سخنرانی امروزش، که جنبه‌های ملی‌گرایانه نیز داشت و بر استقلال مصر از قدرت های خارجی تاکید می کرد، بر وحدت بود و می‌کوشید خود را رییس‌جمهور همه مصری‌ها نشان بدهد. شعار انتخاباتی وی "وحدت ما، قدرت ما" بود.

وابستگی آقای مرسی به اخوان المسلمین نگرانی‌هایی را در میان منتقدان اسلام‌گرایان برانگیخته بود.

با این حال او تاکید کرد که حقی از کسانی که مخالف او هستند، سلب نخواهد شد.

آقای مرسی در سخنان خود، مردم را منبع مشروعیت دانست و گفت: "هرکس به غیر از شما اتکا کند، شکست خواهد خورد."

او گفت "ملت منبع همه قدرت‌ها است و هیچ قدرتی بالای این قدرت وجود ندارد."

او همچنین گفت: "من جلیقه ضد گلوله به تن ندارم. از هیچ کس نمی‌ترسم، به جز خدا. پس از او هم شما را پیش چشمم دارم."

او گفت حاضر نیست و نمی‌تواند از اختیارات رییس‌جمهور منتخب مردم چشم‌پوشی کند. و همچنین گفت سهل‌انگاری نمی‌کنم و نمی‌پذیرم که قدرت از نماینده ملت گرفته شود.

مرسی و شورای نظامی

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی از قاهره، می‌گوید با توجه به این اظهارنظرهای مرسی به نظر می‌رسد او حاضر به عقب‌نشینی در برابر شورای عالی نظامی حاکم نیست.

شورای نظامی پس از برگزاری انتخابات با انتشار اعلامیه‌ای، برای خود، قدرتی برتر قائل شد. علاوه بر کاهش اختیارات رییس‌جمهور به دست شورای نظامی، دادگاه قانون اساسی مصر نیز مجلس را منحل اعلام کرده است.

با وجود این که آقای مرسی در سخنرانی امروزش تاکید کرد که به ساز و کارهای قانونی پایبند است، به نظر نمی‌رسد که در برابر این دو اقدام شورای نظامی و دستگاه قضایی عقب بنشیند.

پیش از سخنرانی امروز، برخی ناظران احتمال می‌دادند میان مرسی و شورای نظامی سازشی حاصل شود. با توجه به حضور آقای مرسی در نماز جمعه دانشگاه الازهر، که پایگاهی سنتی و محافظه‌کار محسوب می‌شود، این احتمال تقویت شده بود که وی را به سازش ترغیب کنند.

اما به گفته خبرنگار بی بی سی در قاهره، سخنرانی امروز او نشان از تصمیمش برای ایستادگی در برابر ارتش داشت.

آقای مرسی در بخشی از سخنانش گفت که خواهان دولتی "مدرن" و "مدنی" در مصر است. مخالفان اسلام‌گرایان می‌گویند که خواهان "دولت مدنی" هستند. آنان اصطلاح مدنی را برای پرهیز از عبارت "سکولار" استفاده می‌کنند. اما آقای مرسی در سخنان خود "مدنی" را به معنای "غیرنظامی" استفاده کرد.

او شعار مشهور انقلاب مصر را سر داد و گفت همه مردم مصر باید یکدیگر را در آغوش بکشند و سرود آزادی بخوانند.

وی همچنین گفت مفهوم جدیدی در سیاست خارجی معرفی خواهد کرد و مصر دیگر دنباله روی هیچ کشوری نخواهد بود.

آقای مرسی در پایان سخنرانی خود محافظانی را که میان وی و جمعیت ایستاده بودند، کنار زد و با لبخند به روی جمعیت علامت پیروزی نشان داد.

سخنرانی رییس جمهور تازه مصر با ابراز احساسات و سر دادن شعارهای مداوم جمعیت همراه بود.

هنوز روشن نیست که آقای مرسی چگونه قدرت را از نظامیان خواهد گرفت و در پیشگاه چه مرجعی به ادای سوگند ریاست‌جمهوری خواهد پرداخت.

مطالب مرتبط