آغاز پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه‌های ایران در دوشنبه

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در گذشته تعداد کمی از جوانان تاجیک برای تحصیل در دانشگاه‌های ایران موفق می‌شدند

مراحل پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه‌های ایران در شهر دوشنبه آغاز شده است.

نوشتن دیکته به خط فارسی از جمله امتحانات ورودی است و در سال جاری تصمیم شده است که این امتحان‌ها از سوی استادان ایرانی گرفته شوند.

طبق اطلاع یک منبع در سفارت ایران در دوشنبه، نخستین امتحان داوطلبان روز اول ژوئیه در ساختمان دانشگاه فنی تاجیکستان صورت خواهد گرفت.

در کنار نوشتن دیکته به خط فارسی، داوطلبان باید تست بدهند. علاقه‌مندان تحصیل باید در طول ۱۵۰ دقیقه به ۱۵۰ سؤال پاسخ صحیح بدهند.

گفته می‌شود که در تست سؤالاتی از زبان و ادبیات فارسی، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و چند درس دیگر مطرح خواهد شد.

مرحله دوم امتحانات از مصاحبه عبارت است که در جریان آن استادان ایرانی به داوطلبان تحصیل در دانشگاه‌های ایران در موضوعات مختلف سؤال خواهند کرد.

سپس، کمیسیونی عبارت از استادان ایرانی فهرست داوطلبانی را که حق تحصیل در دانشگاه‌های ایران را به دست آورده‌اند، تهیه می‌کنند.

گفته می‌شود که در سال جاری ایران برای جوانان تاجیک ۲۵۰ سهمیه تحصیل در دانشگاه‌های ایران را اختصاص داده است.

تحصیل در این دانشگاه‌ها برای جوانان تاجیک رایگان است و برای این افراد، خوابگاه و بورس تحصیلی تأمین می‌شود.

تا ظهر روز جمعه ۲۹ ژوئن، ۱۸۰ نفر از جوانان تاجیک برای سپردن امتحانات خود را نام‌نویس کرده‌اند. انتظار می‌رود تا روز اول ژوئیه این شماره افزایش یابد.

ضمناً، سال‌های گذشته امتحان پذیرش جوانان تاجیک به دانشگاه‌های ایران از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش تاجیکستان و دانشگاه‌های این کشور انجام می‌شد.

اما به گفته منابع آگاه، بیشتر این افراد بعد از آغاز تحصیل در ایران، بزودی این کشور را ترک می‌کردند. عبدالجبار رحمان‌اف، وزیر سابق آموزش و پرورش تاجیکستان، علت این امر را سطح پایین دانش جوانان تاجیک خوانده بود.

گفته می‌شود، بسیاری از جوانان تاجیک همچنین به دلیل ندانستن خط فارسی و برخی از اصطلاحات رایج در ایران توان تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور را نداشته‌اند.

با توجه به این، جانب ایران تصمیم گرفته است که امتحانات پذیرش امسال از سوی استادان ایرانی صورت بگیرد و جوانان نخست در دوره‌های پیشدانشگاهی تحصیل کنند.

نماینده سفارت ایران در تاجیکستان گفت که پذیرش جوانان تاجیک به بخش‌های مختلف دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. وی توضیح داد که اگر داوطلب به رشته‌ای علاقه‌مند باشد و سطح دانش کافی داشته باشد، او حتماً در همین رشته در دانشگاهی تحصیل خواهد کرد.

همه‌ساله روسیه، قزاقستان، اکراین، بلاروس، ترکیه، چین و برخی از کشورهای دیگر برای دانشجویان تاجیک مقداری سهمیه‌های تحصیل در دانشگاه‌های خود را اختصاص می‌دهند.

در این میان، سهمیه‌های بیشتری را دولت روسیه اختصاص می‌دهد که گفته می‌شود در سال جاری آماده است تا ۸۰۰ نفر از جوانان تاجیک را به دانشگاه‌های خود بپذیرد.

ولی وزیر سابق آموزش و پرورش تاجیکستان قبلاً گفته بود که از سطح دانش عده‌ای از این جوانان که برای تحصیل به خارج کشور فرستاده می‌شوند، شرمش می‌آید. به گفته وی، این افراد بعد از چند ماه آغاز تحصیل ناچار می‌شوند به وطن بازگردند.

از سوی دیگر، صاحب‌نظران از موارد فساد در جریان انتخاب داوطلبان تحصیل در کشورهای خارجی اظهار نظر کرده و می‌گویند که این امر از تحصیل جوانان شایسته در خارج از کشور مانع می‌شود.