انتخابات مکزیک و فرجام مبهم جنگ با قاچاقچیان

تبلیغات کاندیداها در آستانه انتخابات حق نشر عکس En 1 Minuto
Image caption انتخابات مکزیک می تواند به ۱۲ سال حاکمیت حزب اقدام ملی خاتمه دهد

روز یکشنبه (۱ ژوئیه)، مکزیکی ها برای انتخاب رئیس جمهور جدید پای صندوقهای رای می روند.

۱۲ سال است که حزب راست گرای "اقدام ملی" حکومت را در مکزیک در دست داشته، و در این مدت، بیش از ۵۵ هزار نفر جان خود را در جنگ خونین با کارتلهای مواد مخدر از دست داده اند. تعداد قربانیان ۷ برابر کل تلفات نیروهای ائتلاف در عراق و افغانستان است.

کاندیدای حزب حاکم، جزفینا واسکوئز موتا، نخستین زنی است که در مکزیک نامزد پست ریاست جمهوری شده است. خانم واسکوئز موتا اذعان میکند که شش سال اخیر سالهای راحتی نبوده اند، اما از سیاست نظامی دولت دفاع می کند.

این کاندیدا به بی بی سی گفت:"خیلی گزینه های دیگری نداشتیم، یا باید خانواده های مکزیکی را به باندهای بزهکاری تسلیم می کردیم، یا باید با آنها مبارزه می کردیم. اما حالا داریم از اشتباهاتمان درس می گیریم و به ندای صلح گوش می دهیم."

Image caption کشف اجساد مثله شده حداقل ۵ نفر درشهر کولیاکان

روز سه شنبه پنجم ژوئن اجساد مثله شده حداقل ۵ نفر درکولیاکان، خاستگاه یکی از خوفناکترین کارتلهای مواد مخدر مکزیک، در کنار خیابان کشف شدند. بر اساس گزارشها، اجساد به اعضای یک شبکه قاچاق رقیب تعلق دارند. قاتلان با نصب پیامی در محل، به رئیس جمهور گوشزد کرده اند که در جنگ علیه کارتلها بازنده شده است.

در مناطق خشونت زده، مردم از قتل و جنایت خسته شده اند و پیروزی برای خانم واسکوئز موتا بسیار مشکل خواهد بود.

شش سال پیش، دولت مکزیک علیه کارتلهای مواد مخدر اعلام جنگ کرد. این اقدام در پی یک توافق امنیتی با ایالات متحده آمریکا انجام شد. بر اساس این توافق، آمریکا متعهد شد که در آموزش، تجهیز و جمع آوری اطلاعات به پلیس مکزیک کمک کند.

در خصوص هواپیماهای بدون سرنشینی که آمریکا در اختیار مکزیک گذاشته، خوزه رامون سالیناس، کمیسر و سخنگوی پلیس فدرال مکزیک به بی بی سی فارسی گفت: " این هواپیماهای بدون سرنشین به ما اجازه میدهد تا بر مناطقی که ممکن است در آن حضور نداشته باشیم، اشراف داشته باشم. از طریق آنها می توانیم محل دقیق حضور بزهکاران را شناسایی کنیم، و در حالی که در ارتفاع ۵۰۰۰ پایی و دور از انظار هستیم، رفت و آمد آنها را تحت نظر بگیریم، این عملا ً قلب عملیات اطلاعاتی ما است."

اما علی رغم همه این امکانات، قتل و کشتار ادامه دارد .

تعجبی ندارد که ملت خسته از خشونت و خون ریزی، در حالی پای صندوقهای رای می روند که کاندیدایی که وعده تغییر می دهد، بیشترین اقبال را دارد. انریکه پنانیوتومی گوید اولویتش مهار خشونتها است. او وعده داده که به تدریج ارتش را از این نبرد بیرون بکشد و مبارزه با کارتلها را به پلیس واگزار کند. اما به گفته آله خاندرو هوپ، تحلیلگر امنیتی در مکزیک، این راه هم مخاطرات و موانع خود را دارد.

آقای هوپ به بی بی سی فارسی گفت:"مشکل بزرگ هنوز در سطح پلیس محلی وجود دارد، نیروهای پلیس ایالتی و شهرداری ها، هر چند پر شمارند و تعدادشان به ۴۰۰ هزار نفر می رسد، اما دچار فساد گسترده اند، باندهای تبهکاری در آنها نفوذ عمیق دارند، حقوق ناچیزی میگیرند و آموزش چندانی هم ندیده اند. آنها تقریبا ً هیچ ظرفیتی برای مبارزه با شورشهای پیچیده تبهکاران ندارند."

نتیجه انتخابات مکزیک هر چه که باشد، به نظر می رسد تا عبور این کشور از کابوس خشونتها، راه زیادی باقی است.

مطالب مرتبط