یک کمیته شورای امنیت: ایران به سوریه اسلحه صادر کرده

ایران و سوریه حق نشر عکس 1
Image caption دو کشور ایران و سوریه از دیرباز متحد استراتژیک یکدیگر محسوب می‌شده‌اند

یک کمیته وابسته به شورای امنیت سازمان ملل گزارشی را منتشر کرده که حکایت دارد ایران، علی‌رغم تحریم های وضع شده علیه این کشور، اقدام به صادرات سلاح به سوریه کرده است.

خبرگزاری رویترز شنبه ۳۹ ژوئن (۱۰ تیر) نوشته که به گفته دیپلمات ها، انتشار این گزارش ممکن است به افزایش فشار بر ایران منجر شود.

گزارش جدید در مورد صادرات اسلحه ایران به سوریه، توسط کارگروه نظارت بر اجرای تحریم ها در کمیته تحریم های ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد منتشر شده است. طبق این تحریم ها، ایران حق صدور سلاح به کشورهای دیگر را ندارد.

شورای امنیت تاکنون چهار دور تحریم را علیه ایران به تصویب رسانده تا این کشور را به توقف برنامه خود برای غنی سازی اورانیوم وادارد. اتحادیه اروپا و ایالات متحده، احتمال می دهند که این برنامه دارای اهداف نظامی باشد، اما ایران این اتهام را رد می کند.

طبق گزارش جدید کمیته تحریم ها، سوریه همچنان مقصد اصلی اسلحه صادراتی ایران است.

در این گزارش آمده است که کارگروه نظارت بر تحریم ها، در یک سال گذشته سه محموله تسلیحاتی بزرگ ارسال شده از سوی جمهوری اسلامی ایران برای دولت سوریه را ردیابی کرده است.

به نوشته گزارش، سومین محموله شامل نوع مشخصی از راکت بوده که به گفته دولت بریتانیا، سال گذشته در اختیار طالبان در افغانستان نیز قرار گرفته است.

دیپلمات های غربی می گویند که از منتشر شدن گزارش مربوط به ارسال سلاح از سوی ایران به سوریه خشنود هستند.

پیشتر این دیپلمات ها گفته بودند نگرانند که روسیه جلوی انتشار گزارش کارگروه نظارت بر تحریم های ایران را بگیرد.

دولت روسیه، سال پیش جلوی انتشار گزارش دیگری از این کارگروه در مورد ایران را گرفته بود.

مطالب مرتبط