تخریب مقابر صوفیه در تمبكتو توسط انصارالدین

ابنیه خشت گلی تمبکتو حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تمبکتو به خاطر معماری منحصر به فردش شهرت جهانی دارد

به گفته شاهدان، پیکارجویان اسلامگرا انصار الدین در مالی به مقابر شخصیتهای تاریخی صوفیه در شهر تمبکتو حمله، و دو ضریح را ویران کرده اند.

این حمله تنها چهار روز پس از آن صورت گرفت که سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، شهر باستانی تمبکتو را در فهرست میراث فرهنگی در معرض تهدید خود قرار داد.

پیکارجویان اسلامگرای انصار الدین چهار ماه قبل بخش عمده ای از شمال مالی تصرف کردند.

به گزارش منابع محلی، عملیات تخریب مقابر صوفیه با استفاده از بیل و کلنگ از صبح شنبه آغاز شده است. انصار الدین یک گروه پیکارجوی سنی مذهب است که به قرائت سختگیرانه ای از قانون شریعت معتقد است و هر نوع مقبره و بارگاه را کفر و بدعت تلقی می کند.

الساندرا کومینز، دبیر یونسکو در بیانیه ای که در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار داد، این تخریبها را یک تراژدی توصیف کرده است. خانم کومینز از تمام طرفهای درگیر در مناقشه تمبکتو خواسته تا به مسئولیت خود در قبال این اماکن تاریخی پایبند باشند.

اما ساندا ولد بوماما، سخنگوی جماعت انصار الدین به خبرگزاری فرانسه گفت این گروه تمامی مقابر صوفیه را بدون استثنا تخریب خواهد کرد. بوماما افزود:"خدا واحد است، همه اینها حرام است. ما مسلمان هستیم. یونسکو دیگه کیه؟"

روز پنجشنبه (۲۸ ژوئن) یونسکو هشدار داده بود سقوط این تمبکتو به دست پیکارجویان اسلامگرا می تواند "عجائب شاخص معماری" این شهر باستانی را به خطر بیاندازد.

سندی حیدرا، یک مقام شهری تمبکتو به خبرگزاری رویترز گفت: "به نظر می رسد حمله به مقابر، واکنش مستقیم (انصارالدین) به بیانیه یونسکو بوده است."

مطالب مرتبط