واکنش جت‌های ترکیه به پرواز هلیکوپترهای سوری

حق نشر عکس Getty

مقامات نظامی ترکیه اعلام کردند که در پی نزدیک شدن هلیکوپترهای سوریه به مرز ترکیه شش فروند هواپیمای جنگنده اف۱۶ این کشور بر فراز مرز سوریه و ترکیه به پرواز درآمده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه ارتش ترکیه که روز یکشنبه اول ژوئیه (۱۱ تیرماه) منتشر شد، اعلام کرد که پرواز جنگنده‌های ترکیه در واکنش به سه مورد پرواز هلیکوپترهای سوریه در نزدیکی مرز ترکیه بوده است، اما تاکید شده که در هیچکدام این موارد حریم هوایی ترکیه نقض نشده است.

بر اساس این گزارش چهار فروند از این هواپیماها در واکنش به پرواز هلیکوپترهای سوری در نزدیکی مرز ترکیه در استان جنوبی "هاتای" این کشور، از پایگاه هوایی "اینجلیک" به پرواز درآمدند.

دو جنگنده اف۱۶ دیگر ترکیه نیز در پی نزدیک شدن هلیکوپترهای سوریه به استان مردین، از پایگاهی در نزدیکی "باتمان" در جنوب شرق ترکیه بلند شدند.

به گفته مقامات نظامی ترکیه این هلیکوپتر ها تا ۴ مایلی (۶.۵ کیلومتری) مرز ترکیه جلو آمده بودند.

حدود ده روز پیش،۲۲ ژوئن یک هواپیمای فانتوم اف۴ ترکیه، درآب‌های مرزی دو کشور هدف شلیک پدافند ضد هوایی سوریه قرار گرفت و در آبهای مدیترانه ساقط شد. هنوز دو خلبان این هواپیما پیدا نشده‌اند.

دو روز پیش ترکیه اعلام کرد که در واکنش به این واقعه، سیستم دفاع موشکی و ضد هوایی‌اش را در طول مرز این کشور با سوریه تقویت می‌کند.

این اقدام پس از آن انجام شد که رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه گفت که کشورش از این پس با دولت سوریه رفتار متفاوتی خواهد داشت و در آینده با هر گونه تهدید امنیتی از جانب آن کشور مقابله نظامی خواهد کرد.

ساقط شدن هواپیمای اف ۴ ترکیه توسط سوریه، به تشکیل نشست اضطراری ناتو منجر شد و تنش موجود در روابط دو کشور ترکیه و سوریه را افزایش داد.

ترکیه به شدت از برخورد دولت سوریه با مخالفانش در طی ۱۶ ماه اخیر انتقاد می‌کند.

در این مدت بیش از ۳۰ هزار سوری پناهنده از مرز گذشته و وارد ترکیه شده‌اند.

مطالب مرتبط