عذر خواهی آمریکا، راه ناتو را در پاکستان باز کرد

کاروان‌ ناتو حق نشر عکس AFP
Image caption کاروان‌های ناتو هنگام عبور از خاک پاکستان بارها هدف حمله قرار گرفته‌اند

دولت ایالات متحده آمریکا به خاطر کشته شدن ۲۴ سرباز پاکستانی در حمله ای که در مرز این کشور با افغانستان انجام شد، عذرخواهی کرد. پاکستان در مقابل قول داد که مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان را بعد از هشت ماه دوباره باز کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش بابت "ضایعاتی که به ارتش پاکستان متحمل شده، متاسف است."

بلافاصله، طالبان پاکستان تهدید کرد که کاروان های تدارکاتی ناتو را مورد حمله قرار می دهد.

مسیر تدارکاتی ناتو در افغانستان از آن جهت اهمیتش بیشتر شده که ناتو می خواهد تا سال ۲۰۱۴ میلادی تمام نیروهای خود را از افغانستان بیرون بکشد.

تصمیم پاکستان مبنی بر بستن مسیر تدارکاتی ناتو، بر روابط این کشور با آمریکا ضربه زد.

تعرفه عبور

ماجرا از ماه نوامبر سال ۲۰۱۱ شروع شد. زمانی که ۲۴ نفر از سربازان پاکستانی در دو پست مرزی با افغانستان در جریان حمله هوایی نیروهای آمریکایی کشته شدند.

نیروهای افغان بعد از آن حادثه اعلام کردند که آمریکایی ها بعد از آن شروع به آتش‌باری کردند که از طرف مرز پاکستان به سوی آنها شلیک شده بود.

خانم کلینتون امروز بعد از تماس تلفنی با حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان، بیانیه‌ای صادر کرد که در آن با بازماندگان سربازانی که جانشان را از دست داده بودند، ابراز همدردی شده بود.

خانم کلینتون اضافه کرد که آمریکا با پاکستان و افغانستان همکاری بیشتری خواهد کرد تا از وقوع چنین حوادثی جلوگیری شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption تندروها در پاکستان با اجازه عبور کاروان‌های ناتو مخالف هستند

از سوی دیگر، پاکستان اعلام کرده که تعرفه عبور کاروان های ناتو را افزایش نمی دهد.

مقام های آمریکایی هم اعلام کردند که رقم ۲۵۰ دلار برای هر کامیون ناتو در این مسیر، به همین مقدار خواهد ماند.

پیش از این پاکستان برای هر کانتینری که از خاکش عبور کند، ۵۰۰۰ دلار طلب کرده بود.

آمریکا حاضر به پرداخت این رقم نشده بود و به ازای آن می خواست مایحتاج نیروهایش در افغانستان را از آسیای میانه به این کشور بفرستد. مسیری که هزینه بیشتری هم برای آمریکا داشت.

محمد منظرپور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در واشنگتن می گوید که مسیر آسیای میانه "در حقیقت، یک کوریدور هوایی است که هزینه استفاده از آن سرسام آور است"

خبرنگار ما می گوید دلیل دیگری که در "عذرخواهی" خانم کلینتون نقش داشته این بوده که این مسیر "عملا در حیاط خلوت یا حوزه نفوذ راهبردی روسیه قرار دارد."

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا، روز سه شنبه از این تصمیم پاکستانی ها استقبال کرد.

در بیانیه‌ای آقای پانه‌تا گفت که همکاری کشورش با پاکستان بیشتر می شود. برای اینکه دو کشور "با مسائل امنیتی مشترکی در منطقه روبه‌رو هستند."

ژنرال جان الن، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان گفت که تصمیم پاکستان برای بازگشایی مسیر تدارکاتی نیروهای ناتو، نشان می‌دهد که این کشور می‌خواهد به آینده "روشن‌تر در افغانستان و منطقه کمک کند."

آقای الن در شش روز گذشته دو نشست در اسلام آباد داشت.

در ماه آوریل، نمایندگان مجلس پاکستان، قانونی را تصویب کردند که بنا به آن قواعد جدیدی برای همکاری با آمریکایی ها وضع شده است و دو شرط برای برقراری دوباره روابط مطرح کرده بودند: یکی اینکه آمریکایی ها بابت ماجرای نوامبر ۲۰۱۱ از آنها عذرخواهی کنند و دیگر اینکه دیگر از هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان استفاده نکنند.

روابط پاکستان و آمریکا حتی پیش از ماجرای مربوط به کشته شدن سربازان پاکستانی هم خدشه دار شده بود. در زمانی که آمریکایی ها در حمله به خانه ای در ابیت آباد پاکستان، اسامه بن لادن، رهبر القاعده را کشتند.

مطالب مرتبط