تظاهرات در رام‌الله علیه تشکیلات خودگردان فلسطینی

تظاهرات در رام‌الله علیه تشکیلات خودگردان فلسطینی حق نشر عکس AFP
Image caption فعالان جوان فلسطینی خواهان برپایی این تظاهرات شده بودند

صدها نفر روز گذشته در رام الله در کرانه غربی رود اردن علیه سیاست‌های تشکیلات خودگردان فلسطینی دست به تظاهرات زدند.

به دنبال اقدام پلیس این تشکیلات برای متفرق کردن دو تجمع اعتراضی در چند روز پیش، فعالان جوان فلسطینی خواهان برپایی این تظاهرات شده بودند.

برخی از تظاهرکنندگان خواهان انحلال تشکیلات خودگردان فلسطینی شده‌اند.

درخواست برای انحلال این تشکیلات پس از آن مطرح شد که مقام‌های دولت خودگردان گفتند به دلیل بحران مالی، توان پرداخت حقوق کارمندان را نخواهند داشت.

جان دانیسون، خبرنگار بی بی سی در رام الله می‌گوید که تعداد شرکت کنندگان در تظاهرات روز سه شنبه زیاد نبود اما این سومین تظاهرات در منطقه از روز شنبه این سو است.

در ابتدا این تظاهرات در اعتراض به برپایی نشست محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی با شائول موفاز، معاون نخست وزیر اسرائیل بود.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید برپایی این نشست به معنای از سرگیری روند مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی‌ها که از مدتها پیش به حالت تعلیق در آمده، نبود اما بسیاری از فلسطینی‌ها که از دهه‌ها مذاکرات ناکام، سرخورده شده‌اند، چنین دیدارهایی را وقت تلف کنی می دانند.

دیدار میان آقای عباس و آقای موفاز در نهایت بدون اینکه دلیلی برای آن ذکر شود، برگزار نشد.

نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطینی متهم شده‌اند که برای متفرق کردن تظاهرکنندگان، با آنها برخورد کرده‌ و مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

طبق گزارش‌ها، حداقل سه نفر از تظاهرکنندگان به بیمارستان منتقل شدند.

دفتر محمود عباس گفته است که کمیسیونی به ریاست یک چهره مستقل برای انجام تحقیقات در این باره تشکیل داده است.

او گفته است که اجازه نخواهد داد آزادی بیان و حق برپایی تجمعات نقض شوند.

خبرنگار بی بی سی می‌گوید به دلیل به کار گیری خشونت علیه معترضان در دو تجمع قبلی، افراد بیشتری در تظاهرات روز گذشته شرکت داشتند.

گروه "عزت برای فلسطینی‌ها" که گروهی مرکب از فعالان جوان فلسطینی است گفته است که با این راهپیمایی "ما تاکید می‌کنیم که مردم، منبع قدرت هستند، ما مخالف استفاده از خشونت علیه فلسطینی‌ها توسط هر کسی هستیم."

خبرنگار بی بی سی می گوید فلسطینیان از تاثیرات "بهار عربی" به دور مانده‌اند، اما برخی معتقدند که مشکلات اقتصادی و سرخوردگی از ناتوانی تشکیلات خودگردان برای پایان دادن یا آسان‌تر کردن اشغال اسرائیل می‌تواند فضایی را برای تغییر اوضاع ایجاد کند.

مطالب مرتبط