سفیر آمریکا: 'در تاجیکستان کالاهای ما به سرقت نمی‌روند'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کشورهای عضو ناتو در صددند بیشتر نیروهای خود را توسط قلمرو ازبکستان از افغانستان بیرون کشند

سفیر جدید آمریکا در تاجیکستان گفته است که این کشور در مسیر خروج نیروهای غربی از افغانستان نقش عمده‌ای دارد.

سوزان الیوت این موضوع را ضمن سخنرانی‌اش در سنای آمریکا به هنگام انتساب او به سمت سفیر در تاجیکستان مطرح کرده است.

خانم الیوت که در گذشته معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و آسیای مرکزی بود، افزوده است که هرچند ظرفیت مسیر خروج نیروهای غربی توسط تاجیکستان چندان بزرگ نیست، ولی امنیت این مسیر بیشتر است.

وی گفته است: "عدم سرقت کالاها و مواد و تأمین امنیت اهمیت این مسیر را بیشتر کرده است. در این مسیر ما با موارد سرقت کالاها دچار نشده‌ایم."

از سوی دیگر، این نماینده دولت آمریکا افزوده که تاجیکستان نیز علاقه‌مند است که به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان کمک‌های بیشتری کند.

خانم الیوت گفته است: "تا آن جایی که اطلاع داریم، پرزیدنت رحمان در دیدار با هیلاری کلینتون آمادگی کشورش به ارائه کمک‌های بیشتر در این زمینه را اظهار کرده است."

ولی، به گفته سفیر جدید آمریکا در تاجیکستان، مسیر خروج نیروها توسط قلمرو تاجیکستان دشوارتر نیز می‌باشد. زیرا کامیون‌های حامل وسایل نظامی باید از گردنه‌های کوهستانی دشوارگذری عبور کنند.

ضمناً، اول مارس سال جاری، بار نخست ۲۰ کامیون شرکت آمریکایی "FMN Logistics" با "کالاهای نظامی غیرکشنده" آمریکا از افغانستان توسط قلمرو تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان منتقل شدند.

این کامیون‌ها از پول "دوستی"، واقع در پنج پایان تاجیکستان که با کمک چهل میلیون دلاری دولت آمریکا ساخته شده است، عبور کرده و سپس، توسط راه‌های کوهستانی وارد قلمرو قرقیزستان شده‌اند.

در قرقیزستان این کالاها به واگن‌ها بار شده و از طریق قلمرو قزاقستان و روسیه وارد بندرهای کشورهای کرانه بالتیک شده‌اند.

در بیانیه شرکت آمریکایی "FMN Logistics" تأکید شده است که دولت آمریکا این مسیر انتقال نیروهایش از افغانستان را در کنار مسیری که توسط قلمرو ازبکستان عبور می‌کند، مهم خوانده است.

ولی در اوایل تابستان سال جاری، در همایش رهبران کشورهای عضو ناتو در شیکاگو اعلام شد که نیروهای کشورهای عضو این سازمان از افغانستان توسط قلمرو ازبکستان، قزاقستان و قرقیزستان خارج می‌شوند.

از تاجیکستان در این زمینه نام برده نشد. هرچند گروه حدود چهارصد نفری نظامیان فرانسه که نیز عضو ناتو می‌باشد، از سال ۲۰۰۱ بدین سو در فرودگاه شهر دوشنبه مستقر هستند. آن‌ها به حمل و نقل کالا و نظامیان فرانسوی به افغانستان مساعدت می‌کنند.

گذشته از این، هواپیماهای باربر نظامی آمریکا و آلمان نیز پیوسته از فرودگاه دوشنبه استفاده می‌کنند.

به اعتقاد صاحب‌نظران، کشورهای منطقه تلاش دارند در پی خروج نیروهای غربی از افغانستان تا سال ۲۰۱۴ سود مالی قابل توجهی به دست آورند. زیرا کشورهای عضو ناتو برای ترانزیت کالاهای خود مبلغ هنگفتی به این کشورها پرداخت می‌کنند.

از سوی دیگر، گزارش شده بود که آمریکا قصد دارد برخی از تجهیزات نظامی خود را برای تقویت نیروهای مسلح کشورهای آسیای مرکزی، از جمله ازبکستان و تاجیکستان، به آن‌ها اعطا کند.

به این دلیل، میان کشورهای منطقه تلاش‌هایی برای جلب توجه بیشتر غربیان برای انتقال نیروها توسط قلمرو خود انجام می‌شود.

در همین حال، روز چهارشنبه ۴ ژانویه گزارش شد که دولت پاکستان به خروج نیروهای آمریکا از افغانستان توسط قلمرو این کشور اجازه عبور داده است.

ولی قبلاً نماینده‌های کشورهای غربی اظهار داشتند که حتی در صورت توافق با پاکستان، از "مسیر شمالی" نیز برای خروج نیروها از افغانستان استفاده خواهد شد.

مطالب مرتبط