ویکی‌لیکس انتشار ۲ میلیون ایمیل از مقام‌های سوریه را آغاز کرد

سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption ژولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس گفته تنها با درک کامل درگیری‌ها در سوریه می‌توان به حل آن کمک کرد

وب سایت افشاگر ویکی لیکس انتشار بیش از ۲ میلیون ایمیل متعلق به شخصیت های سیاسی، وزارت خانه ها و شرکت های بزرگ در سوریه را آغاز کرده است.

این وب سایت نام این دسته از مدارک را "پرونده سوریه" گذاشته و گفته طی دو ماه آینده، "گزارش‌ های بی‌سابقه ای" در پی انتشار آنها خواهیم دید.

ژولیان آسانژ، بنیانگذاز این وب سایت، گفت این ایمیل ها نه تنها برای سوریه، بلکه برای کشورهای مخالف آن نیز "شرم آور" خواهد بود.

بنا به گزارش ها، این ایمیل ها از آگوست سال ۲۰۰۶ تا مارس ۲۰۱۲ رد و بدل شده است.

مقام های سوری ۱۶ ماه است که درگیر مبارزه با شورش های داخلی هستند.

مخالفان دولت می گویند در این مدت حدود ۱۶ هزار نفر کشته شده اند.

نامه‌نگاری شخصی

سارا هریسون، یکی از کارمندان ویکی لیکس به خبرنگاران در لندن گفت در میان ایمیل هایی که منتشر می شوند، نامه هایی از وزارت امور ریاست جمهوری، امور خارجه، حمل و نقل و فرهنگ دیده می‌شوند.

او گفت: "در این پرونده، از نامه هایی که میان اعضای حزب بعث رد و بدل می شده وجود دارد، تا مدارک مربوط به انتقال پول از وزارت خانه های سوری به کشورهای خارجی."

آقای آسانژ که ماه گذشته به سفارت اکوادور در لندن پناه برد، همچنان در آنجا به سر می برد.

بنا به حکم دادگاه، باید آقای آسانژ برای پاسخگویی به اتهام آزار جنسی و تجاوز، به کشور سوئد استرداد می شد.

خانم هاریسون به نقل از آقای آسانژ گفت: " انتشار این مدارک به ما کمک می کند تنها گروه های مختلف را مورد انتقاد قرار ندهیم و منافع، رفتار و طرز فکر آنها را نیز درک کنیم. تنها با درک کامل این درگیری است که ما می توانیم به حل آن کمک کنیم."

وب سایت ویکی لیکس گفته برخی از این ایمیل ها به همه نشان خواهد داد که چطور "غرب و شرکت های غربی یک چیز می گویند اما به گونه دیگری عمل می کنند."

قرار است خبرگزاری آسوشیتد پرس در آمریکا، پوبلیکو در اسپانیا و روزنامه مصری المصر الیوم در مصر گزارش هایی را درباره مدارک موجود در این پرونده منتشر کنند.

گزارش هایی که تا کنون در ارتباط با این اسناد منتشر شده، مربوط به مکاتبه های میان دولت سوریه و شرکت های غربی تولید کننده تجهیزات نظامی است.

در ماه مارس سال جاری، ویکی‌لیک ایمیل هایی را منتشر کرد که، به گفته این وبسایت، توسط بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، مبادله شده و حاوی مطالبی در مورد خریدهای کلان همسر رئیس جمهوری بود.

مطالب مرتبط