نجات ۱۸۱ کودک از دست قاچاقچیان انسان در چین

Image caption اعمال سیاست تک‌فرزندی یکی از دلایل رونق بازار خرید و فروش نوزادان در چین خوانده می‌شود

بر اساس اعلام مقامات چین، نیروهای پلیس این کشور با متلاشی کردن دو باند قاچاق انسان توانسته‌اند ۱۸۱ کودک را از دست قاچاقچیان نجات دهند.

وزارت امنیت عمومی چین در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که روز دوشنبه گذشته در عملیاتی در سراسر این کشور ۸۰۲ فرد مظنون بازداشت شدند.

کودکان ربوده‌شده معمولا برای فرزندخواندگی یا به عنوان کارگر و خدمتکار فروخته می‌شوند.

قاچاق کودکان به یکی از مشکلات عمده در چین تبدیل شده است و منتقدان، اعمال سیاست تک‌فرزندی و کاستی‌های قوانین مربوط به فرزندخواندگی را دلیل این روند می‌دانند.

گفته می‌شود که به دنبال اعمال این سیاست‌ها، بازار زیرزمینی پررونقی برای خرید و فروش کودکان به وجود آمده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در پکن می‌گوید که با توجه به علاقه سنتی مردم چین به داشتن وارثان پسر، بازار خرید و فروش نوزادان پسر در چین پررونق است و زنان و دختران هم اغلب ربوده می‌شوند تا به عنوان کارگر کار کنند یا همسر کسی شوند.

در آخرین عملیاتی که برای مقابله با باندهای قاچاق کودکان در چین انجام شد، کودکان در ۱۵ منطقه و ایالت چین از دست ربایندگان نجات داده شدند.

تحقیقاتی که منجر به بازداشت‌های اخیر شد، در دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی (نزدیک به هفت ماه پیش) و زمانی آغاز شد که چهار مظنون در استان هنان چین بازداشت شدند. آنها در زمان بازداشت، به دنبال فروش چهار نوزاد بودند.

مقامات چین اعلام کرده‌اند که مهم‌ترین مظنون "تحت تعقیب"، شائو ژونگیوان بود که در منطقه پینگی بازداشت شده است. این مرد متهم به عضویت در باندی است که بیش از ۱۰۰ کودک را قاچاق کرده است.

مقامات پلیس چین از بازداشت چندین مظنون مهم دیگر هم خبر داده‌اند.

وزارت امنیت عمومی چین در مارس سال ۲۰۱۱ میلادی گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیروهای پلیس ده‌ها هزار کودک و زن ربوده‌شده را نجات داده‌اند.

در این گزارش، به حمله‌ای علیه یک باند اشاره شده بود که زنان چینی را برای روسپی‌گری به آنگولا قاچاق می‌کرد. در این حمله ۱۹ زن از دست قاچاقچیان نجات داده شدند و ۱۶ نفر بازداشت شدند.

مطالب مرتبط